Asus ROG Phone 6 Pro Summary
The Asus ROG Phone 6 Pro smartphone was introduced on July 5, 2022. The phone has a 6.78-inch touchscreen display with a refresh rate of 165 Hz and a resolution of 1080x2448 pixels (FHD+). The display is protected by Gorilla Glass for security.The Qualcomm Snapdragon 8+ Gen 1 octa-core CPU powers the Asus ROG Phone 6 Pro. It has 18GB of RAM built-in. The 6000mAh replaceable battery and Android 12 operating system power the Asus ROG Phone 6 Pro. Exclusive rapid charging is supported by the Asus ROG Phone 6 Pro.
The Asus ROG Phone 6 Pro has a triple camera arrangement on the back that includes a 50-megapixel main camera, as well as a 13-megapixel camera. The rear camera configuration has autofocus. With 512GB of internal storage, the Asus ROG Phone 6 Pro runs ROG UI and Zen UI on top of Android 12. The Asus ROG Phone 6 Pro weighs 239.00 grams and has dimensions of 173.00 x 77.00 x 10.30mm. Storm White was the color used for the launch.
The Asus ROG Phone 6 Pro offers Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/ax, GPS, Bluetooth v5.20, NFC, USB Type-C, and Wi-Fi Direct as connectivity options. The phone contains a compass/magnetometer, gyroscope, accelerometer, and sensor, as well as proximity and ambient light sensors.
Full Specifications
| Brand | Asus |
| Model | Asus ROG Phone 6 Pro |
| Release date | 2022, July 13 |
| Launched in | Everywhere |
| Form factor | Bar |
| Body Material | Glass front (Gorilla Glass Victus), glass back (Gorilla Glass 3), aluminum frame |
| Dimensions | 173 x 77 x 10.3 mm (6.81 x 3.03 x 0.41 in) |
| Thickness | 10.3mm |
| Weight | 239 g (8.43 oz) |
| IP rating | IPX4 |
| Battery | Li-Po |
| Battery capacity | 6000mAh |
| Stand by time | --- |
| Removable battery | non-removable |
| Fast charging | Fast charging 65W |
| Wireless charging | No |
| Colours | Storm White |
| In box items | 65W power brick and a braided ,USB Type C to C cable, documentation ,unconventional ROG case, SIM ejector tool. |
| Display | AMOLED |
| Screen size | 6.78 inches, 109.5 cm2 (~82.2% screen-to-body ratio) |
| Touchscreen | Yes |
| Resolution | 1080 x 2448 pixels |
| Pixels per inch (PPI) | 395 ppi density |
| ChipSet | Qualcomm SM8475 Snapdragon 8+ Gen 1 (4 nm) |
| CPU | Octa-core (1x3.19 GHz Cortex-X2 & 3x2.75 GHz Cortex-A710 & 4x1.80 GHz Cortex-A510) |
| GPU | Adreno 730 |
| Processor | Qualcomm SM8475 Snapdragon 8+ Gen 1 |
| Processor core | Octa-core |
| RAM | 18GB |
| Internal storage | 512GB |
| Expandable storage | N/A |
| Loudspeaker | Yes |
| Earphone jack | 3.5mm |
| OTG compatible | Yes |
| Rear camera setup | Triple |
| Rear camera | 50 MP, f/1.9, (wide), 1/1.56", 1.0µm, PDAF 13 MP, f/2.2, (ultrawide) 5 MP, (macro) |
| Rear camera features | LED flash, HDR, panorama |
| Rear camera video | 8K@24fps, 4K@30/60/120fps, 1080p@30/60/120/240fps, 720p@480fps; gyro-EIS |
| Front camera setup | Single |
| Front camera | 12 MP, 28mm (wide) |
| Front camera features | Panorama, HDR |
| Front camera video | 1080p@30fps |
| Operating system | Android 12 |
| Wi-Fi | Yes |
| Wi-Fi Hotspot | Yes |
| Wi-Fi standards supported | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6e, tri-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| GPS | Yes, with A-GPS. Up to dual-band: GLONASS (1), BDS (2), GALILEO (2), QZSS (2), NavIC |
| Bluetooth | 5.2, A2DP, LE, aptX HD, aptX Adaptive |
| NFC | Yes |
| Sim slots | Dual SIM |
| Sim1 Type | Nano-SIM |
| Sim1 network supports | 5G supported by device (network not rolled-out in India), 4G (supports Indian bands), 3G, 2G |
| Sim2 Type | Nano-SIM |
| Sim2 network supports | 5G supported by device (network not rolled-out in India), 4G (supports Indian bands), 3G, 2G |
| SAR | N/A |
| Radio | No |
| Fingerprint sensor | Yes |
| Face unlock | Yes |
| Compass/ Magnetometer | Yes |
| Proximity sensor | Yes |
| Accelerometer | Yes |
| Ambient light sensor | Yes |
| Gyroscope | Yes |
| Barometer | No |
Disclaimer : We cannot guarantee that the information on this page is entirely accurate. Read Disclaimer
“Asus ROG Phone 6 Pro” user ratings
Reviews
Sort By: