Full Specifications
General
| Brand | Asus |
| Model | Asus Zenfone Go ZB690KG |
| Release date | 2016, December |
| Launched in | everywhere |
| Form factor | bar |
| Body Material | Plastic back,glass front |
| Dimensions | 188 x 101.4 x 8.9 mm (7.40 x 3.99 x 0.35 in) |
| Thickness | 8.9mm |
| Weight | 270 g (9.52 oz) |
| IP rating | -- |
| Battery | Li-Ion |
| Battery capacity | 4680mAh |
| Stand by time | Up to 735 h (3G) |
| Removable battery | non-removable |
| Fast charging | N/A |
| Wireless charging | N/A |
| Colours | Glacier Grey, Pearl White |
| In box items | phone/Simple protective cover/Power adapter/USB cable/Type-C to audio adaptive cable/SIM eject tool/User guide/Warranty card |
Display
| Display | IPS LCD |
| Screen size | 6.9 inches, 134.0 cm2 (~70.3% screen-to-body ratio) |
| Touchscreen | Yes |
| Resolution | 600 x 1024 pixels, 16:9 ratio |
| Pixels per inch (PPI) | 172 ppi density |
Hardware
| ChipSet | N/A |
| CPU | Quad-core |
| GPU | N/A |
| Processor | N/A |
| Processor core | Quad-core |
| RAM | 1GB |
| Internal storage | 8GB |
| Expandable storage | up to 128 GB |
| Loudspeaker | Yes |
| Earphone jack | 3.5mm jack |
| OTG compatible | Yes |
Camera
| Rear camera setup | Single |
| Rear camera | 5 MP or 8 MP, f/2.0, AF |
| Rear camera features | LED flash, HDR |
| Rear camera video | 1080p@30fps |
| Front camera setup | Single |
| Front camera | 2 MP |
| Front camera features | -- |
| Front camera video | -- |
Software
| Operating system | Android 5.1 (Lollipop) |
Connectivity
| Wi-Fi | Yes |
| Wi-Fi Hotspot | Yes |
| Wi-Fi standards supported | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| NFC | No |
| Sim slots | Dual SIM |
| Sim1 Type | Micro-SIM |
| Sim1 network supports | 3G,2G |
| Sim2 Type | Micro-SIM |
| Sim2 network supports | 3G,2G |
| SAR | N/A |
| Radio | No |
Sensors
| Fingerprint sensor | No |
| Face unlock | No |
| Compass/ Magnetometer | Yes |
| Proximity sensor | Yes |
| Accelerometer | Yes |
| Ambient light sensor | No |
| Gyroscope | No |
| Barometer | No |
Disclaimer : We cannot guarantee that the information on this page is entirely accurate. Read Disclaimer
“Asus Zenfone Go ZB690KG” user ratings
Reviews
Sort By: