Full Specifications
General
| Brand | Asus |
| Model | Asus Zenfone 3 Zoom ZE553KL |
| Release date | 2017, February |
| Launched in | everywhere |
| Form factor | bar |
| Body Material | Back: Metal |
| Dimensions | 154.3 x 77 x 8 mm (6.07 x 3.03 x 0.31 in) |
| Thickness | 8mm |
| Weight | 170 g (6.00 oz) |
| IP rating | -- |
| Battery | Li-Ion |
| Battery capacity | 5000mAh |
| Stand by time | up to 42 days |
| Removable battery | non-removable |
| Fast charging | Fast charging 18W |
| Wireless charging | It supports a wireless charging standard such as Qi |
| Colours | Navy Black, Glacier Silver, Rose Gold |
| In box items | phone/Simple protective cover/Power adapter/USB cable/Type-C to audio adaptive cable/SIM eject tool/User guide/Warranty card |
Display
| Display | AMOLED |
| Screen size | 5.5 inches, 83.4 cm2 (~70.2% screen-to-body ratio) |
| Touchscreen | Yes |
| Resolution | 1080 x 1920 pixels, 16:9 ratio |
| Pixels per inch (PPI) | 401 ppi density |
Hardware
| ChipSet | Qualcomm MSM8953 Snapdragon 625 (14 nm) |
| CPU | Octa-core 2.0 GHz Cortex-A53 |
| GPU | Adreno 506 |
| Processor | Qualcomm MSM8953 Snapdragon 625 |
| Processor core | Octa-core |
| RAM | 3/4 GB |
| Internal storage | 32/64/128 GB |
| Expandable storage | up to 256 GB |
| Loudspeaker | Yes |
| Earphone jack | 3.5mm jack |
| OTG compatible | Yes |
Camera
| Rear camera setup | Dual |
| Rear camera | 12 MP, f/1.7, 25mm (wide), 1/2.55", 1.4µm, dual pixel PDAF, Laser AF, 4-axis OIS 12 MP, f/2.8, 59mm (telephoto), AF, 2.3x optical zoom |
| Rear camera features | Dual-LED dual-tone flash, panorama, HDR |
| Rear camera video | 4K@24fps, 1080p@30fps |
| Front camera setup | Single |
| Front camera | 13 MP, f/2.0, (wide), 1/3.1", 1.12µm |
| Front camera features | N/A |
| Front camera video | 1080p@30fps |
Software
| Operating system | Android 6.1 (Marshmallow), upgradable to Android 8 (Oreo), ZenUI 3 |
Connectivity
| Wi-Fi | Yes |
| Wi-Fi Hotspot | Yes |
| Wi-Fi standards supported | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS |
| Bluetooth | 4.2, A2DP, EDR, LE |
| NFC | No |
| Sim slots | Dual SIM |
| Sim1 Type | Nano-SIM |
| Sim1 network supports | 4G,3G,2G |
| Sim2 Type | Nano-SIM |
| Sim2 network supports | 4G,3G,2G |
| SAR | N/A |
| Radio | FM radio |
Sensors
| Fingerprint sensor | Yes |
| Face unlock | No |
| Compass/ Magnetometer | Yes |
| Proximity sensor | Yes |
| Accelerometer | Yes |
| Ambient light sensor | No |
| Gyroscope | Yes |
| Barometer | No |
Disclaimer : We cannot guarantee that the information on this page is entirely accurate. Read Disclaimer
“Asus Zenfone 3 Zoom ZE553KL” user ratings
Reviews
Sort By: