Full Specifications
General
| Brand | Asus |
| Model | Asus Zenfone Pegasus 3 |
| Release date | 2016, June |
| Launched in | everywhere |
| Form factor | bar |
| Body Material | MetalBack: Metal |
| Dimensions | 149.5 x 73.7 x 8.6 mm (5.89 x 2.90 x 0.34 in) |
| Thickness | 8.6mm |
| Weight | 158.4 g (5.57 oz) |
| IP rating | -- |
| Battery | Li-Ion |
| Battery capacity | 4100mAh |
| Stand by time | up to 30 days |
| Removable battery | non-removable |
| Fast charging | N/A |
| Wireless charging | N/A |
| Colours | Gold, silver, gray, rose gold |
| In box items | phone/Simple protective cover/Power adapter/USB cable/Type-C to audio adaptive cable/SIM eject tool/User guide/Warranty card |
Display
| Display | IPS LCD |
| Screen size | 5.2 inches, 74.5 cm2 (~67.7% screen-to-body ratio) |
| Touchscreen | Yes |
| Resolution | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio |
| Pixels per inch (PPI) | 282 ppi density |
Hardware
| ChipSet | Mediatek MT6737 (28 nm) |
| CPU | Quad-core 1.3 GHz Cortex-A53 |
| GPU | Mali-T720MP2 |
| Processor | Mediatek MT6737 |
| Processor core | Quad-core |
| RAM | 2/3 GB |
| Internal storage | 16/32 GB |
| Expandable storage | Up to 256 GB |
| Loudspeaker | Yes |
| Earphone jack | 3.5mm jack |
| OTG compatible | Yes |
Camera
| Rear camera setup | Single |
| Rear camera | 13 MP, f/2.2, AF |
| Rear camera features | LED flash, panorama, HDR |
| Rear camera video | 1080p@30fps |
| Front camera setup | Single |
| Front camera | 5 MP, f/2.0 |
| Front camera features | -- |
| Front camera video | -- |
Software
| Operating system | Android 6.0.1 (Marshmallow), ZenUI |
Connectivity
| Wi-Fi | Yes |
| Wi-Fi Hotspot | Yes |
| Wi-Fi standards supported | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| NFC | No |
| Sim slots | Dual SIM |
| Sim1 Type | Nano-SIM |
| Sim1 network supports | 4G,3G,2G |
| Sim2 Type | Nano-SIM |
| Sim2 network supports | 4G,3G,2G |
| SAR | N/A |
| Radio | FM radio |
Sensors
| Fingerprint sensor | Yes |
| Face unlock | Yes |
| Compass/ Magnetometer | Yes |
| Proximity sensor | Yes |
| Accelerometer | Yes |
| Ambient light sensor | No |
| Gyroscope | No |
| Barometer | No |
Disclaimer : We cannot guarantee that the information on this page is entirely accurate. Read Disclaimer
“Asus Zenfone Pegasus 3” user ratings
Reviews
Sort By: