Sony Xperia XA2 Ultra Summary
The mobile phone Sony Xperia XA2 Ultra was introduced in January 2018. The phone has a 6.00-inch touchscreen display with a 1080x1920 pixel resolution. Powered by an octa-core Qualcomm Snapdragon 630 processor, the Sony Xperia XA2 Ultra smartphone. It has 4GB of RAM built-in. The Sony Xperia XA2 Ultra is powered by a 3580mAh non-removable battery and runs Android 8.0.
In terms of cameras, the Sony Xperia XA2 Ultra has a 23-megapixel camera on the back. It has a 16-megapixel front-facing camera for taking selfies. Based on Android 8.0, the Sony Xperia XA2 Ultra has 32GB of internal storage that can be increased with a microSD card (up to 256GB). A dual-SIM (GSM and GSM) smartphone that takes Nano-SIM and Nano-SIM cards is the Sony Xperia XA2 Ultra. The Sony Xperia XA2 Ultra has dimensions of 163.00 x 80.00 x 9.50mm and weighs 221.00 grams. It was introduced in the colors silver, black, blue, and gold.
The Sony Xperia XA2 Ultra has Wi-Fi, GPS, Bluetooth v5.0, NFC, USB OTG, and FM radio as connectivity options.WiFi Direct, 3G, and 4G (with support for Band 40 used by some LTE networks in India). The phone has a gyroscope, proximity sensor, gyroscope, ambient light sensor, accelerometer, and compass/magnetometer as sensors.
Full Specifications
| Brand | Sony |
| Model | Sony Xperia XA2 Ultra |
| Release date | 2018, February |
| Launched in | Everywhere |
| Form factor | Bar |
| Body Material | Glass front (Gorilla Glass 4), plastic back, aluminum frame |
| Dimensions | 163 x 80 x 9.5 mm (6.42 x 3.15 x 0.37 in) |
| Thickness | 9.5mm |
| Weight | 221 g (7.80 oz) |
| IP rating | IP67 |
| Battery | Li-Ion |
| Battery capacity | 3580mAh |
| Stand by time | 560 Hours |
| Removable battery | non-removable |
| Fast charging | Fast charging 18W |
| Wireless charging | No |
| Colours | Silver, Black, Blue, Gold |
| In box items | adapter, USB cable, user guidance |
| Display | IPS LCD |
| Screen size | 6.0 inches, 99.2 cm2 (~76.1% screen-to-body ratio) |
| Touchscreen | Yes |
| Resolution | 1080 x 1920 pixels, 16:9 ratio |
| Pixels per inch (PPI) | 367 ppi density |
| ChipSet | Qualcomm SDM630 Snapdragon 630 (14 nm) |
| CPU | Octa-core 2.2 GHz Cortex-A53 |
| GPU | Adreno 508 |
| Processor | Qualcomm SDM630 Snapdragon 630 |
| Processor core | Octa-core |
| RAM | 4GB |
| Internal storage | 32GB/64GB |
| Expandable storage | Yes, Up to 256 GB |
| Loudspeaker | Yes |
| Earphone jack | Yes |
| OTG compatible | Yes |
| Rear camera setup | Single |
| Rear camera | 23 MP, f/2.0, 24mm (wide), 1/2.3", PDAF |
| Rear camera features | LED flash, HDR, panorama |
| Rear camera video | 4K@30fps, 1080p@30fps, stereo sound rec., HDR |
| Front camera setup | Dual |
| Front camera | 16 MP, f/2.0, 23mm (wide), 1/2.6", OIS, AF |
| Front camera features | HDR |
| Front camera video | 1080p@30ps |
| Operating system | Android 8.0 (Oreo) |
| Wi-Fi | Yes |
| Wi-Fi Hotspot | Yes |
| Wi-Fi standards supported | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, aptX HD, LE |
| NFC | Yes |
| Sim slots | Dual SIM |
| Sim1 Type | Nano-SIM |
| Sim1 network supports | 4G (supports Indian bands), 3G, 2G |
| Sim2 Type | Nano-SIM |
| Sim2 network supports | 4G (supports Indian bands), 3G, 2G |
| SAR | N/A |
| Radio | FM radio |
| Fingerprint sensor | Yes |
| Face unlock | Yes |
| Compass/ Magnetometer | Yes |
| Proximity sensor | Yes |
| Accelerometer | Yes |
| Ambient light sensor | Yes |
| Gyroscope | No |
| Barometer | No |
Disclaimer : We cannot guarantee that the information on this page is entirely accurate. Read Disclaimer
“Sony Xperia XA2 Ultra” user ratings
Reviews
Sort By: