Motorola Edge (2022) Summary
On August 18, 2022, Motorola released the Edge 2022 smartphone. The Motorola Edge 2022 has an aspect ratio of 20:9 and a 6.60-inch touchscreen display with a refresh rate of 144 hertz. It has a resolution of 1080x2400 pixels (FHD+). The Motorola Edge 2022 runs Android 12 and features a 5000mAh battery. The Motorola Edge 2022 supports both wireless charging and advanced fast charging.
The Motorola Edge 2022 has three cameras on the back: a 50-megapixel (f/1.8) primary camera, a 13-megapixel (ultra wide-angle) camera, and a dual-LED flash For selfies, it has a single front camera setup with a 32-megapixel sensor. It was introduced in the color Black.
The Motorola Edge 2022 has Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/ax, GPS, Bluetooth v5.20, NFC, and USB Type-C as connectivity options. The phone contains a barometer, gyroscope, compass/magnetometer, accelerometer, proximity sensor, in-display fingerprint sensor, and other sensors.
Full Specifications
General
| Brand | Sony |
| Model | Motorola Edge (2022) |
| Release date | 2022, September |
| Launched in | Everywhere |
| Form factor | Bar |
| Body Material | Glass front, plastic frame, plastic back |
| Dimensions | 160.9 x 74.2 x 8 mm (6.33 x 2.92 x 0.31 in) |
| Thickness | 8mm |
| Weight | 170 g (6.00 oz) |
| IP rating | IP52 |
| Battery | Li-Po |
| Battery capacity | 5000mAh |
| Stand by time | 23.5 Days |
| Removable battery | non-removable |
| Fast charging | Fast charging 30W |
| Wireless charging | Yes |
| Colours | Grey |
| In box items | Moto Edge Plus 2022 /Charging Brick / USB cable / User Manual |
Display
| Display | OLED |
| Screen size | 6.6 inches, 105.2 cm2 (~88.1% screen-to-body ratio) |
| Touchscreen | Yes |
| Resolution | 1080 x 2400 pixels, 20:9 ratio |
| Pixels per inch (PPI) | 399 ppi density |
Hardware
| ChipSet | MediaTek Dimensity 1050 (6 nm) |
| CPU | Octa-core (2x2.5 GHz Cortex-A78 & 6x2.0 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Arm Mali-G610 MC3 |
| Processor | MediaTek Dimensity 105 |
| Processor core | Octa-core |
| RAM | 8GB |
| Internal storage | 256GB |
| Expandable storage | N/A |
| Loudspeaker | Yes |
| Earphone jack | No |
| OTG compatible | Yes |
Camera
| Rear camera setup | Triple |
| Rear camera | 50 MP, f/1.8, (wide), 1/1.55", 1.0µm, multi-directional PDAF, OIS 13 MP, f/1.5, 120˚ (ultrawide), 1.12µm 2 MP, f/2.4, (depth) |
| Rear camera features | LED flash, HDR, panorama |
| Rear camera video | 4K@30fps, 1080p@30/60/120fps, gyro-EIS |
| Front camera setup | Single |
| Front camera | 32 MP, f/2.5, (wide), 0.7µm |
| Front camera features | HDR |
| Front camera video | 1080p@30fps |
Software
| Operating system | Android 12, planned upgrade to Android 13 |
Connectivity
| Wi-Fi | Yes |
| Wi-Fi Hotspot | Yes |
| Wi-Fi standards supported | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6e, tri-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| GPS | Yes, A-GPS, GLONASS, BDS, GALILEO |
| Bluetooth | 5.2, A2DP, LE |
| NFC | Yes |
| Sim slots | eSIM |
| Sim1 Type | Nano SIM |
| Sim1 network supports | 5G supported by device (network not rolled-out in India), 4G (supports Indian bands), 3G, 2G |
| Sim2 Type | Nano SIM |
| Sim2 network supports | 5G supported by device (network not rolled-out in India), 4G (supports Indian bands), 3G, 2G |
| SAR | N/A |
| Radio | No |
Sensors
| Fingerprint sensor | Yes |
| Face unlock | Yes |
| Compass/ Magnetometer | Yes |
| Proximity sensor | Yes |
| Accelerometer | Yes |
| Ambient light sensor | Yes |
| Gyroscope | Yes |
| Barometer | Yes |
Disclaimer : We cannot guarantee that the information on this page is entirely accurate. Read Disclaimer
“Motorola Edge (2022)” user ratings
Reviews
Sort By: