Sony Xperia 10 IV Summary
The Sony Xperia 10 IV smartphone was introduced on May 11, 2022. The phone has a 6.00-inch touchscreen display with a 60 Hz refresh rate that has a 21:9 aspect ratio and a resolution of 1080x2,520 pixels (FHD+). The display is protected by Gorilla Glass for security. The 6GB RAM in the Sony Xperia 10 IV is standard. The Sony Xperia 10 IV is powered by a 5,000mAh non-removable battery and runs Android 12.
The Sony Xperia 10 IV's triple camera setup on the back includes a 12-megapixel (f/1.8) primary camera, an 8-megapixel (f/2.2) camera, and another 8-megapixel (f/2.2) camera. It has a single front camera setup with an f/2.0 aperture and an 8-megapixel sensor for selfies. The 128GB internal storage of the Sony Xperia 10 IV, which runs Android 12, may be increased with a microSD card (up to 1,000GB). The dual-SIM Sony Xperia 10 IV is a smartphone. The Sony Xperia 10 IV weighs 161 grams and has dimensions of 153.00 x 67.00 x 8.30mm (height x width x thickness). It was introduced in shades of Black, Lavender, Mint, and White. It is water and dust-resistant and has an IP68 certification. The Sony Xperia 10 IV has Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, GPS, Bluetooth v5.10, NFC, and USB Type-C as connectivity options One of the phone's sensors is a fingerprint reader.
Full Specifications
| Brand | Sony |
| Model | Sony Xperia 10 IV |
| Release date | 2022, June 30 |
| Launched in | Everywhere |
| Form factor | Bar |
| Body Material | Glass front (Gorilla Glass Victus), plastic frame, plastic back |
| Dimensions | 153 x 67 x 8.3 mm |
| Thickness | 8.3 mm |
| Weight | 161 g |
| IP rating | 5.68 oz |
| Battery | Li-Po |
| Battery capacity | 5000 mAh |
| Stand by time | 73 Hours |
| Removable battery | Non-Removable |
| Fast charging | Yes |
| Wireless charging | No |
| Colours | Black, White, Mint, Lavender |
| In box items | User Manual, Headset, Charger, USB Cable, Handset, Battery |
| Display | OLED |
| Screen size | 6.0 inches |
| Touchscreen | Yes |
| Resolution | 1080 x 2520 pixels |
| Pixels per inch (PPI) | 457 ppi |
| ChipSet | Qualcomm SM6375 Snapdragon 695 5G (6 nm) |
| CPU | Octa-core (2x2.2 GHz Kryo 660 Gold & 6x1.7 GHz Kryo 660 Silver) |
| GPU | Adreno 619 |
| Processor | Qualcomm SM6375 Snapdragon 695 5G (6 nm) |
| Processor core | Octa-core |
| RAM | 6GB |
| Internal storage | 128GB |
| Expandable storage | up to 1 tb |
| Loudspeaker | Yes |
| Earphone jack | Yes |
| OTG compatible | Yes |
| Rear camera setup | Triple |
| Rear camera | 12 MP, f/1.8, 27mm (wide), 1/2.8", PDAF, OIS 8 MP, f/2.2, 54mm (telephoto), 1/4.4", PDAF, 2x optical zoom 8 MP, f/2.2, 120˚, 16mm (ultrawide), 1/4.0" |
| Rear camera features | LED flash, HDR, panorama |
| Rear camera video | 1080p@30fps |
| Front camera setup | Single |
| Front camera | 8 MP, f/2.0, 27mm (wide), 1/4.0" |
| Front camera features | HDR |
| Front camera video | 1080p@30fps |
| Operating system | Android 12 |
| Wi-Fi | Yes |
| Wi-Fi Hotspot | Yes |
| Wi-Fi standards supported | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, GALILEO, BDS, QZSS |
| Bluetooth | 5.1, A2DP, LE, aptX HD, aptX Adaptive |
| NFC | Yes |
| Sim slots | Hybrid Dual SIM |
| Sim1 Type | SIM:1 Nano+GSM |
| Sim1 network supports | 5G supported by a device , 4G (supports Indian bands), 3G 4G |
| Sim2 Type | SIM:2 Nano+GSM |
| Sim2 network supports | 5G supported by a device , 4G (supports Indian bands), 3G 4G |
| SAR | No |
| Radio | FM radio (region dependent) |
| Other connectivity details | 4G Bands:TD-LTE 2300(band 40)FD-LTE 1800(band 3) 3G Bands:UMTS 1900 / 2100 / 850 / 900 MHz 2G Bands:GSM 1800 / 1900 / 850 / 900 MHz GPRS:Available EDGE:Available |
| Fingerprint sensor | Yes |
| Face unlock | Yes |
| Compass/ Magnetometer | Yes |
| Proximity sensor | Yes |
| Accelerometer | Yes |
| Ambient light sensor | Yes |
| Gyroscope | No |
| Barometer | No |
Disclaimer : We cannot guarantee that the information on this page is entirely accurate. Read Disclaimer
“Sony Xperia 10 IV” user ratings
Reviews
Sort By: