Sony Xperia E4 Dual Summary
The Sony Xperia E4 Dual is the manufacturer's most recent effort to compete with mid-tier heavyweight smartphones like the Motorola Moto G (Gen2), Micromax's Yu Yureka, the Asus Zenfone 5 and the Xiaomi Redmi Note 4G. The Xperia E4 Dual, however, feels like a partially finished product for Sony. During our testing, we discovered that the phone's back camera performed subparly and is loaded with bloatware. Only ardent Sony fans should purchase the Xperia E4 Dual, according to us.
Full Specifications
General
| Brand | Sony |
| Model | Sony Xperia E4 Dual |
| Release date | 2015, March |
| Launched in | Everywhere |
| Form factor | Bar |
| Body Material | Glass front, aluminum back, plastic frame |
| Dimensions | 137 x 74.6 x 10.5 mm (5.39 x 2.94 x 0.41 in) |
| Thickness | 10.5mm |
| Weight | 144 g (5.08 oz) |
| IP rating | N/A |
| Battery | Li-Ion |
| Battery capacity | 2300mAh |
| Stand by time | Up to 552 h (2G) / Up to 548 h (3G) |
| Removable battery | non-removable |
| Fast charging | No |
| Wireless charging | No |
| Colours | Black, White |
| In box items | adapter, USB cable, earphones, user guide |
Display
| Display | IPS LCD |
| Screen size | 5.0 inches, 68.9 cm2 (~67.4% screen-to-body ratio) |
| Touchscreen | Yes |
| Resolution | 540 x 960 pixels, 16:9 ratio |
| Pixels per inch (PPI) | 220 ppi density |
Hardware
| ChipSet | Mediatek MT6582 (28 nm) |
| CPU | Quad-core 1.3 GHz Cortex-A7 |
| GPU | Mali-400MP2 |
| Processor | Mediatek MT6582 |
| Processor core | Quad-core |
| RAM | 1GB |
| Internal storage | 8GB |
| Expandable storage | Yes, Up to 32 GB |
| Loudspeaker | Yes |
| Earphone jack | Yes |
| OTG compatible | Yes |
Camera
| Rear camera setup | Single |
| Rear camera | 5 MP, f/2.6, AF |
| Rear camera features | LED flash, HDR, panorama |
| Rear camera video | 1080p@30fps |
| Front camera setup | Single |
| Front camera | 2 MP, f/2.8 |
| Front camera features | HDR |
| Front camera video | 720p |
Software
| Operating system | Android 4.4.4 (KitKat) |
Connectivity
| Wi-Fi | Yes |
| Wi-Fi Hotspot | Yes |
| Wi-Fi standards supported | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Bluetooth | 4.1, A2DP, aptX |
| NFC | No |
| Sim slots | Dual SIM |
| Sim1 Type | Micro-SIM |
| Sim1 network supports | 3G, 2G |
| Sim2 Type | Micro-SIM |
| Sim2 network supports | 3G, 2G |
| SAR | 1.01 W/kg (head) 0.77 W/kg (body) |
| Radio | FM radio, RDS |
Sensors
| Fingerprint sensor | No |
| Face unlock | No |
| Compass/ Magnetometer | Yes |
| Proximity sensor | Yes |
| Accelerometer | Yes |
| Ambient light sensor | No |
| Gyroscope | No |
| Barometer | No |
Disclaimer : We cannot guarantee that the information on this page is entirely accurate. Read Disclaimer
“Sony Xperia E4 Dual” user ratings
Reviews
Sort By: