Sony Xperia XA1 Ultra Summary
The huge 6-inch screen on the Xperia XA1 Ultra has full HD resolution and exceptionally small side bezels. On top of the display, Corning Gorilla Glass 3 provides protection. The smartphone boasts 4GB of RAM and a Helio P20 octa-core chipset running at 1.6GHz. It includes 64GB of internal storage that can be increased to 256GB with a microSD card slot. With two nano SIM slots and compatibility for 4G and VoLTE, it is a twin SIM phone. It has Xperia UI on top of Android 7.0 Nougat. It has a 23-megapixel camera with a single LED flash on the back and a 16-megapixel camera with a selfie flash on the front.
Full Specifications
General
| Brand | Sony |
| Model | Sony Xperia XA1 Ultra |
| Release date | 2017, May |
| Launched in | Everywhere |
| Form factor | Bar |
| Body Material | Glass front (Gorilla Glass 4), plastic back, aluminum/plastic frame |
| Dimensions | 165 x 79 x 8.1 mm (6.50 x 3.11 x 0.32 in) |
| Thickness | 8.1mm |
| Weight | 188 g (6.63 oz) |
| IP rating | IP68 |
| Battery | Li-Ion |
| Battery capacity | 2700mAh |
| Stand by time | 708 hours |
| Removable battery | non-removable |
| Fast charging | Yes |
| Wireless charging | No |
| Colours | White, Black, Gold, Pink |
| In box items | adapter, USB cable, earphones, user guide |
Display
| Display | IPS LCD |
| Screen size | 6.0 inches, 99.2 cm2 (~76.1% screen-to-body ratio) |
| Touchscreen | Yes |
| Resolution | 1080 x 1920 pixels, 16:9 ratio |
| Pixels per inch (PPI) | 367 ppi density |
Hardware
| ChipSet | Mediatek MT6757 Helio P20 (16 nm) |
| CPU | Octa-core (4x2.3 GHz Cortex-A53 & 4x1.6 GHz Cortex-A53) |
| GPU | Mali-T880MP2 |
| Processor | Mediatek MT6757 Helio P20 |
| Processor core | Octa-core |
| RAM | 4GB |
| Internal storage | 32GB/64GB |
| Expandable storage | Yes, Up to 256 GB |
| Loudspeaker | Yes |
| Earphone jack | Yes |
| OTG compatible | Yes |
Camera
| Rear camera setup | Single |
| Rear camera | 23 MP, f/2.0, 24mm (wide), 1/2.3", PDAF |
| Rear camera features | LED flash, HDR, panorama |
| Rear camera video | 1080p@30fps, stereo sound rec., HDR |
| Front camera setup | Single |
| Front camera | 16 MP, f/2.0, 23mm (wide), 1/2.6", OIS, AF |
| Front camera features | LED flash |
| Front camera video | 1080p@30fps |
Software
| Operating system | Android 7.0 (Nougat), upgradable to Android 8.0 (Oreo) |
Connectivity
| Wi-Fi | Yes |
| Wi-Fi Hotspot | Yes |
| Wi-Fi standards supported | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| Bluetooth | 4.2, A2DP, aptX, LE |
| NFC | Yes |
| Sim slots | Dual SIM |
| Sim1 Type | Nano-SIM |
| Sim1 network supports | 4G (supports Indian bands), 3G, 2G |
| Sim2 Type | Nano-SIM |
| Sim2 network supports | 4G (supports Indian bands), 3G, 2G |
| SAR | N/A |
| Radio | FM radio |
Sensors
| Fingerprint sensor | No |
| Face unlock | No |
| Compass/ Magnetometer | Yes |
| Proximity sensor | Yes |
| Accelerometer | Yes |
| Ambient light sensor | Yes |
| Gyroscope | No |
| Barometer | No |
Disclaimer : We cannot guarantee that the information on this page is entirely accurate. Read Disclaimer
“Sony Xperia XA1 Ultra” user ratings
Reviews
Sort By: