Full Specifications
General
| Brand | OnePlus |
| Model | OnePlus 9E |
| Release date | N/A |
| Launched in | Everywhere |
| Form factor | Bar |
| Body Material | N/A |
| Dimensions | N/A |
| Thickness | 7.9 mm |
| Weight | 178 g |
| IP rating | N/A |
| Battery | Li-Po |
| Battery capacity | 4500 mAh |
| Stand by time | N/A |
| Removable battery | non-removable |
| Fast charging | Yes |
| Wireless charging | No |
| Colours | Blue; other colors |
| In box items | Warp Charge 65W Power Adapter (White) Welcome, Quick Start, and Safety Information Guides. Metal SIM Card Removal Pin. OnePlus Stickers |
Display
| Display | IPS LCD, 90Hz |
| Screen size | 6.5 inches, 102.0 cm2 |
| Touchscreen | Yes |
| Resolution | 1080 x 2400 pixels, 20:9 ratio |
| Pixels per inch (PPI) | 405 ppi density |
Hardware
| ChipSet | Qualcomm SM6350 Snapdragon 690 5G (8 nm) |
| CPU | Octa-core (2x2.0 GHz Kryo 560 Gold & 6x1.7 GHz Kryo 560 Silver) |
| GPU | Adreno 619L |
| Processor | Qualcomm Snapdragon 865 Plus |
| Processor core | Octa-core |
| RAM | 8GB |
| Internal storage | 128GB |
| Expandable storage | No |
| Loudspeaker | Yes |
| Earphone jack | 3.5mm jack |
| OTG compatible | N/A |
Camera
| Rear camera setup | Quad |
| Rear camera | 64 MP, f/1.8, (wide), 1/1.72", 0.8µm, PDAF 8 MP, f/2.3, 119˚ (ultrawide) 2 MP, f/2.4, (depth) 2 MP, f/2.4, (macro) |
| Rear camera features | LED flash, HDR, panorama |
| Rear camera video | 4K@30fps, 1080p@30/60/120fps; gyro-EIS |
| Front camera setup | Single |
| Front camera | 16 MP |
| Front camera features | HDR |
| Front camera video | 1080p@30/60fps, gyro-EIS |
Software
| Operating system | Android 11 |
Connectivity
| Wi-Fi | Yes |
| Wi-Fi Hotspot | Yes |
| Wi-Fi standards supported | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| GPS | Yes, with dual-band A-GPS, GLONASS, GALILEO, BDS |
| Bluetooth | 5.1, A2DP, LE |
| NFC | Yes |
| Sim slots | Dual SIM |
| Sim1 Type | Nano-SIM |
| Sim1 network supports | 5G supported by device (network not rolled-out in India), 4G (supports Indian bands), 3G, 2G |
| Sim2 Type | Nano-SIM |
| Sim2 network supports | 5G supported by device (network not rolled-out in India), 4G (supports Indian bands), 3G, 2G |
| SAR | N/A |
| Radio | No |
Sensors
| Fingerprint sensor | Yes |
| Face unlock | Yes |
| Compass/ Magnetometer | Yes |
| Proximity sensor | Yes |
| Accelerometer | Yes |
| Ambient light sensor | No |
| Gyroscope | Yes |
| Barometer | No |
Disclaimer : We cannot guarantee that the information on this page is entirely accurate. Read Disclaimer
“OnePlus 9E” user ratings
Reviews
Sort By: