Full Specifications
General
| Brand | OnePlus |
| Model | Oneplus Nord CE 4 5g |
| Release date | 1 Aprill 2024 |
| Launched in | India |
| Form factor | N/A |
| Body Material | Glass front, glass back, plastic frame |
| Dimensions | N/A |
| Thickness | 8.5mm Thickness |
| Weight | N/A |
| IP rating | N/A |
| Battery | N/A |
| Battery capacity | 5500mAH |
| Stand by time | N/A |
| Removable battery | Non Removable |
| Fast charging | yes(100W wired) |
| Wireless charging | NO |
| Colours | Gray, Green |
| In box items | N/A |
Display
| Display | AMOLED |
| Screen size | 6.74 Inches |
| Touchscreen | Yes |
| Resolution | 1240 x 2772 pixels |
| Pixels per inch (PPI) | (~451 ppi density) |
Hardware
| ChipSet | Qualcomm Snapdragon 7+ Gen 3 (4 nm) |
| CPU | Octa-core (1x2.8 GHz Cortex-A715 & 4x2.6 GHz Cortex-A715 & 3x1.9 GHz Cortex-A510) |
| GPU | Adreno 732 |
| Processor | Snapdragon 7+ Gen 3 |
| Processor core | Octa-core |
| RAM | 8GB |
| Internal storage | 128/256GB |
| Expandable storage | microSDXC |
| Loudspeaker | Yes |
| Earphone jack | No |
| OTG compatible | Yes |
Camera
| Rear camera setup | Dual |
| Rear camera | 50 MP, f/1.8, 26mm (wide), 1/1.95", 0.8µm, PDAF, OIS 8 MP, f/2.2, 16mm, 112˚ (ultrawide), 1/4.0", 1.12µm |
| Rear camera features | LED flash, HDR, panorama |
| Rear camera video | 4K@30/60fps, 1080p@30/60/120fps, gyro-EIS, OIS |
| Front camera setup | Single |
| Front camera | 16 MP, f/2.4, 26mm (wide), 1/3", 1.0µm |
| Front camera features | N/A |
| Front camera video | 1080p@30fps |
Software
| Operating system | Android 14, ColorOS 14 |
Connectivity
| Wi-Fi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band |
| Wi-Fi Hotspot | NO |
| Wi-Fi standards supported | Yes |
| GPS | Yes |
| Bluetooth | 5.4, A2DP, LE, aptX HD, LHDC |
| NFC | Yes, eSE, HCE |
| Sim slots | Dual SIM |
| Sim1 Type | Nano-SIM |
| Sim1 network supports | 5G |
| Sim2 Type | Nano-SIM |
| Sim2 network supports | 5G |
| SAR | N/A |
| Radio | No |
Sensors
| Fingerprint sensor | Yes |
| Face unlock | No |
| Compass/ Magnetometer | Yes |
| Proximity sensor | Yes |
| Accelerometer | Yes |
| Ambient light sensor | N/A |
| Gyroscope | Yes |
| Barometer | N/A |
Disclaimer : We cannot guarantee that the information on this page is entirely accurate. Read Disclaimer
“Oneplus Nord CE 4 5g” user ratings
Reviews
Sort By: