OnePlus 10T Summary
The OnePlus 10T 5G smartphone was introduced on August 3, 2022. The phone has a 6.70-inch touchscreen display with a refresh rate of 120 hertz and a resolution of 1080 x 2412 pixels (FHD+). An octa-core Qualcomm Snapdragon 8+ Gen 1 CPU powers the OnePlus 10T 5G Has.RAM capacities of 8GB, 12GB, and 16GB are available. . Android 12 is operated on a non-removable 4800mAh battery inside the OnePlus 10T 5G.wn-brand fast charging is supported by the OnePlus 10T 5G.
On the rear of the OnePlus 10T 5G, there are three cameras: a 50-megapixel (f/1.8) main camera, an 8-megapixel (f/2.2), and a 2-megapixel camera... It includes a single front camera arrangement with a 16-megapixel sensor and an f/2.4 aperture for selfies.
The OnePlus 10T 5G has 128GB or 256GB of internal storage and runs OxygenOS 12.1, which is based on Android 12. A dual-SIM (GSM and GSM) phone that takes Nano-SIM and Nano-SIM cards is the OnePlus 10T 5G. It was introduced in the shades of Jade Green and Moonstone Black.
Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/ax, GPS, Bluetooth v5.30, NFC, USB Type-C, 3G, 4G (with compatibility for Band 40 used by select LTE networks in India), and 5G with active 4G on both SIM cards are among the device's connectivity choices. There is a proximity sensor, an in-display fingerprint sensor, an accelerometer, an ambient light sensor, a compass/magnetometer, and a gyroscope on the phone.
Full Specifications
| Brand | OnePlus |
| Model | OnePlus 10T |
| Release date | 2022, August 06 |
| Launched in | Everywhere |
| Form factor | Bar |
| Body Material | Glass front (Gorilla Glass 5), plastic frame, glass back (Gorilla Glass 5) |
| Dimensions | 163 x 75.4 x 8.8 mm (6.42 x 2.97 x 0.35 in) |
| Thickness | 8.8mm |
| Weight | 204 g (7.20 oz) |
| IP rating | IP54 rating |
| Battery | Li-Po |
| Battery capacity | 4800mAh |
| Stand by time | --- |
| Removable battery | non-removable |
| Fast charging | Fast charging 150W (125W for 110V sockets) |
| Wireless charging | No |
| Colours | Moonstone Black, Jade Green |
| In box items | OnePlus 10T (in the color you've chosen) 160W SuperVOOC charger. USB-C to USB-C cable. SIM ejection tool. Region-specific documentation, including a quick start guide. OnePlus stickers in black and red colors. Basic screen protector (pre-applied) |
| Display | Fluid AMOLED, 1B colors, 120Hz, HDR10+ |
| Screen size | 6.7 inches, 108.0 cm2 (~87.9% screen-to-body ratio) |
| Touchscreen | Yes |
| Resolution | 1080 x 2412 pixels, 20:9 ratio |
| Pixels per inch (PPI) | 394 ppi density |
| ChipSet | Qualcomm SM8475 Snapdragon 8+ Gen 1 (4 nm) |
| CPU | Octa-core (1x3.19 GHz Cortex-X2 & 3x2.75 GHz Cortex-A710 & 4x1.80 GHz Cortex-A510) |
| GPU | Adreno 730 |
| Processor | Qualcomm SM8475 Snapdragon 8+ Gen 1 |
| Processor core | Octa-core |
| RAM | 8-16GB |
| Internal storage | 128GB/256GB |
| Expandable storage | No |
| Loudspeaker | Yes |
| Earphone jack | Yes |
| OTG compatible | Yes |
| Rear camera setup | Triple |
| Rear camera | 50 MP, f/1.8, 24mm (wide), 1/1.56", 1.0µm, PDAF, OIS 8 MP, f/2.2, 120˚ (ultrawide), 1/4", 1.12µm 2 MP, f/2.4, (macro) |
| Rear camera features | Dual LED flash, HDR, panorama |
| Rear camera video | 4K@30/60fps, 1080p@30/60/240fps, gyro-EIS |
| Front camera setup | Single |
| Front camera | 16 MP, f/2.4, 24mm (wide), 1/3", 1.0µm |
| Front camera features | HDR |
| Front camera video | 1080p@30fps |
| Operating system | Android 12, OxygenOS 12.1 |
| Wi-Fi | Yes |
| Wi-Fi Hotspot | Yes |
| Wi-Fi standards supported | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| GPS | Yes, with A-GPS. Up to tri-band: GLONASS (1), BDS (3), GALILEO (2), QZSS (2) |
| Bluetooth | 5.2, A2DP, LE, aptX HD |
| NFC | Yes |
| Sim slots | Dual SIM |
| Sim1 Type | Nano-SIM |
| Sim1 network supports | 4G (supports Indian bands), 3G, 2G |
| Sim2 Type | Nano-SIM |
| Sim2 network supports | 4G (supports Indian bands), 3G, 2G |
| SAR | N/A |
| Radio | No |
| Fingerprint sensor | Yes |
| Face unlock | Yes |
| Compass/ Magnetometer | Yes |
| Proximity sensor | Yes |
| Accelerometer | Yes |
| Ambient light sensor | Yes |
| Gyroscope | Yes |
| Barometer | No |
Disclaimer : We cannot guarantee that the information on this page is entirely accurate. Read Disclaimer
“OnePlus 10T” user ratings
Reviews
Sort By: