HTC Desire 21 Pro 5G Summary
The HTC Desire 21 Pro 5G smartphone was introduced on January 13, 2021. The phone has a 6.70-inch touchscreen display with a 20:9 aspect ratio and a resolution of 1080x2400 pixels. There is 8GB of RAM in the HTC Desire 21 Pro 5G. A 5000mAh battery powers the Android 10 operating system of the HTC Desire 21 Pro 5G. Quick Charge 4+ rapid charging is supported by the HTC Desire 21 Pro 5G.
The HTC Desire 21 Pro 5G has four cameras: a 48-megapixel (f/1.8) primary camera, an 8-megapixel (f/2.2), a 2-megapixel (f/2.4), and a 2-megapixel (f/2.4) camera on the back has a 16-megapixel front-facing camera for snapping selfies. with a microSD card. A dual-SIM (GSM and GSM) smartphone that takes Nano-SIM and Nano-SIM cards is the HTC Desire 21 Pro 5G. The HTC Desire 21 Pro 5G weighs 205.00 grams and has dimensions of 167.10 x 78.10 x 9.40mm. Star Blue and Mirage Purple were the colors used for the launch. The HTC Desire 21 Pro 5G has Wi-Fi, GPS, Bluetooth v5.10, NFC, USB Type-C, 3G, 4G, and 5G connectivity options fingerprint sensor, proximity sensor, gyroscope, compass/magnetometer, accelerometer, and ambient light sensor are all included in the phone.
Full Specifications
| Brand | HTC |
| Model | HTC Desire 21 Pro 5G |
| Release date | 21 January 2021 |
| Launched in | Everywhere |
| Form factor | Bar |
| Body Material | Plastic |
| Dimensions | 167.1 x 78.1 x 9.4 mm |
| Thickness | 9.4mm |
| Weight | 205 g |
| IP rating | 7.23 oz |
| Battery | Li-Po |
| Battery capacity | 5000 mAh |
| Stand by time | 28 Hours |
| Removable battery | Non-removable |
| Fast charging | Yes |
| Wireless charging | Yes |
| Colours | Blue, Purple |
| In box items | Handset, Battery, AC Adapter, USB Sync Cable, Headset, Safety and Regulatory Guide, Quick Start Guide, Limited Warranty Statement, Customer Care Card, Protective Back Cover |
| Display | IPS LCD |
| Screen size | 6.7 inches |
| Touchscreen | Yes |
| Resolution | 1080 x 2400 pixels |
| Pixels per inch (PPI) | 393 ppi |
| ChipSet | Qualcomm SM6350 Snapdragon 690 5G (8 nm) |
| CPU | Octa-core (2x2.0 GHz Kryo 560 Gold & 6x1.7 GHz Kryo 560 Silver) |
| GPU | Adreno 619 |
| Processor | Qualcomm SM6350 Snapdragon |
| Processor core | Octa-core |
| RAM | 8GB |
| Internal storage | 128GB |
| Expandable storage | N\A |
| Loudspeaker | Yes |
| Earphone jack | Wireless |
| OTG compatible | Yes |
| Rear camera setup | Quad |
| Rear camera | 48 MP, f/1.8, 26mm (wide), 1/2.0", 0.8µm, PDAF 8 MP, f/2.2, 118˚ (ultrawide) 2 MP, f/2.4, (macro) 5 MP, f/2.4, (depth) |
| Rear camera features | Dual-LED flash, HDR, panorama |
| Rear camera video | 4K@30fps, 1080p@30fps, gyro-EIS |
| Front camera setup | Single |
| Front camera | 16 MP, (wide) |
| Front camera features | HDR |
| Front camera video | 1080p@30fps |
| Operating system | Android 10 |
| Wi-Fi | Yes |
| Wi-Fi Hotspot | Yes |
| Wi-Fi standards supported | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, GALILEO, BDS |
| Bluetooth | 5.1, A2DP, LE |
| NFC | Yes |
| Sim slots | Dual |
| Sim1 Type | SIM1:Nano+GSM |
| Sim1 network supports | 2G,3G,4G,5G |
| Sim2 Type | SIM2:Nano+GSM |
| Sim2 network supports | 2G,3G,4G,5G |
| SAR | 0.315 W/kg 0.355 W/kg. |
| Radio | No |
| Fingerprint sensor | Yes |
| Face unlock | Yes |
| Compass/ Magnetometer | Yes |
| Proximity sensor | Yes |
| Accelerometer | Yes |
| Ambient light sensor | Yes |
| Gyroscope | Yes |
| Barometer | No |
Disclaimer : We cannot guarantee that the information on this page is entirely accurate. Read Disclaimer
“HTC Desire 21 Pro 5G” user ratings
Reviews
Sort By: