Full Specifications
General
| Brand | HTC |
| Model | HTC Wildfire E3 |
| Release date | 2021, April 11 |
| Launched in | Everywhere |
| Form factor | Bar |
| Body Material | Glass front, plastic back, plastic frame |
| Dimensions | 165.7 x 76.6 x 9 mm (6.52 x 3.02 x 0.35 in) |
| Thickness | 9mm |
| Weight | 186 g (6.56 oz) |
| IP rating | N/A |
| Battery | Li-Po |
| Battery capacity | 4000mAh |
| Stand by time | --- |
| Removable battery | non-removable |
| Fast charging | No |
| Wireless charging | No |
| Colours | Blue, Black |
| In box items | Handset, Charger (adaptor), Type-C USB cable, SIM ejector tool, Protective case, User guide and booklets with warranty card |
Display
| Display | IPS LCD |
| Screen size | 6.52 inches, 104.4 cm2 (~82.2% screen-to-body ratio) |
| Touchscreen | Yes |
| Resolution | 720 x 1560 pixels, 19.5:9 ratio |
| Pixels per inch (PPI) | 264 ppi density |
Hardware
| ChipSet | Mediatek MT6762 Helio P22 (12 nm) |
| CPU | Octa-core 1.8 GHz Cortex-A53 |
| GPU | PowerVR GE8320 |
| Processor | Mediatek MT6762 Helio P22 |
| Processor core | Octa-core |
| RAM | 4GB |
| Internal storage | 64GB/128GB |
| Expandable storage | Up to 128 GB |
| Loudspeaker | Yes |
| Earphone jack | 3.5mm |
| OTG compatible | Yes |
Camera
| Rear camera setup | Quad |
| Rear camera | 13 MP, f/2.0, (wide), PDAF 8 MP, f/2.2, (ultrawide) 2 MP, f/2.4, (macro) 2 MP, f/2.4, (depth) |
| Rear camera features | LED flash, HDR, panorama |
| Rear camera video | 1080p@30fps |
| Front camera setup | Single |
| Front camera | 13 MP, f/2.0, (wide), 1/3.1", 1.12µm |
| Front camera features | N/A |
| Front camera video | 720p@30fps |
Software
| Operating system | Android 10 |
Connectivity
| Wi-Fi | Yes |
| Wi-Fi Hotspot | Yes |
| Wi-Fi standards supported | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, GALILEO, BDS |
| Bluetooth | 4.2, A2DP, LE |
| NFC | No |
| Sim slots | Dual SIM |
| Sim1 Type | Nano-SIM |
| Sim1 network supports | 4G (supports Indian bands), 3G, 2G |
| Sim2 Type | Nano-SIM |
| Sim2 network supports | 4G (supports Indian bands), 3G, 2G |
| SAR | N/A |
| Radio | Yes |
Sensors
| Fingerprint sensor | Yes |
| Face unlock | Yes |
| Compass/ Magnetometer | Yes |
| Proximity sensor | Yes |
| Accelerometer | Yes |
| Ambient light sensor | Yes |
| Gyroscope | No |
| Barometer | No |
Disclaimer : We cannot guarantee that the information on this page is entirely accurate. Read Disclaimer
“HTC Wildfire E3” user ratings
Reviews
Sort By: