HTC Desire 10 Compact Summary
Full Specifications
General
| Brand | HTC |
| Model | HTC Desire 10 Compact |
| Release date | 2017 |
| Launched in | Everywhere |
| Form factor | Bar |
| Body Material | Glass front (Gorilla Glass), aluminum back, aluminum frame |
| Dimensions | 148.6 x 72 x 7.5 mm |
| Thickness | 7.5mm |
| Weight | 148 g |
| IP rating | 5.22 oz |
| Battery | Li-Ion |
| Battery capacity | 3300 mAh |
| Stand by time | 480 Hours |
| Removable battery | Non-removable |
| Fast charging | Yes |
| Wireless charging | Yes |
| Colours | Polar White, Stone Black |
| In box items | Handset, Battery, AC Adapter, USB Sync Cable, Headset, Safety and Regulatory Guide, Quick Start Guide, Limited Warranty Statement, Customer Care Card |
Display
| Display | IPS LCD |
| Screen size | 5.0 inches |
| Touchscreen | Yes |
| Resolution | 720 x 1280 pixels |
| Pixels per inch (PPI) | 294 ppi |
Hardware
| ChipSet | Mediatek MT6737T (28 nm) |
| CPU | Quad-core 1.5 GHz Cortex-A7 |
| GPU | Mali-T720 |
| Processor | Mediatek MT6737T |
| Processor core | Quad-core |
| RAM | 3GB |
| Internal storage | 32GB |
| Expandable storage | up to 128 gb |
| Loudspeaker | Yes |
| Earphone jack | Yes |
| OTG compatible | Yes |
Camera
| Rear camera setup | Single |
| Rear camera | 13 MP, f/2.2, 28mm (wide), AF |
| Rear camera features | LED flash, HDR, panorama |
| Rear camera video | 1080p@30fps |
| Front camera setup | Single |
| Front camera | 5 MP, f/2.8, 34mm (standard) |
| Front camera features | N\A |
| Front camera video | N\A |
Software
| Operating system | Android 6.0 |
Connectivity
| Wi-Fi | Yes |
| Wi-Fi Hotspot | Yes |
| Wi-Fi standards supported | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Bluetooth | 4.1, A2DP, LE |
| NFC | No |
| Sim slots | Dual |
| Sim1 Type | SIM1:Micro+GSM |
| Sim1 network supports | 2G, 3G, 4G |
| Sim2 Type | SIM2:Nano+GSM |
| Sim2 network supports | 2G, 3G, 4G |
| SAR | Head: 1.05 W/kg |
| Radio | Yes |
Sensors
| Fingerprint sensor | No |
| Face unlock | No |
| Compass/ Magnetometer | No |
| Proximity sensor | Yes |
| Accelerometer | Yes |
| Ambient light sensor | No |
| Gyroscope | No |
| Barometer | No |
Disclaimer : We cannot guarantee that the information on this page is entirely accurate. Read Disclaimer
“HTC Desire 10 Compact” user ratings
Reviews
Sort By: