HTC Desire 20+ Summary
The HTC Desire 20+ smartphone was introduced on October 19, 2020. The phone has a 6.5-inch touchscreen display with a resolution of 720x1600 pixels and a 20:9 aspect ratio.An octa-core Qualcomm Snapdragon 720G processor powers the HTC Desire 20+. It has 6GB of RAM installed. A 5000mAh battery powers the Android 10 operating system of the HTC Desire 20+. Fast charging with Quick Charge 4.0 is supported with the HTC Desire 20+.On the HTC Desire, 20+'s back, there are four cameras: a 48-megapixel (f/1.8) primary camera, a 5-megapixel (f/2.2), a 2-megapixel (f/2.4), and a 5-megapixel (f/2.4). . The rear camera's setup includes autofocus. For taking selfies, it has a 16-megapixel front-facing camera with an f/2.0 aperture. The 128GB internal storage of the HTC Desire 20+, which runs Android 10, can be increased with a microSD card. The dual-SIM (GSM and GSM) HTC Desire 20+ smartphone takes Nano-SIM and Nano-SIM cards. The HTC Desire 20+ weighs 203 grams and has dimensions of 164.90 x 75.70 x 9.00mm (width, height, and thickness). Dawn Orange and Twilight Black were the colors used for its debut.
The HTC Desire 20+ has Wi-Fi, GPS, Bluetooth v5.0, NFC, USB Type-C, 3G, and 4G connectivity options. The phone has a fingerprint sensor, proximity sensor, gyroscope, accelerometer, compass/magnetometer, and ambient light sensor.
Full Specifications
| Brand | HTC |
| Model | HTC Desire 20+ |
| Release date | 22 October 2020 |
| Launched in | Everywhere |
| Form factor | Bar |
| Body Material | 13 Hours |
| Dimensions | 164.9 x 75.7 x 9 mm |
| Thickness | 9mm |
| Weight | 203 g |
| IP rating | 7.16 oz |
| Battery | Li-Po |
| Battery capacity | 5000 mAh |
| Stand by time | 292 Hours |
| Removable battery | Non-removable |
| Fast charging | Yes |
| Wireless charging | Yes |
| Colours | Dawn Orange, Twilight Black, Blue |
| In box items | Handset, Battery, AC Adapter, USB Sync Cable, Headset, Safety and Regulatory Guide, Quick Start Guide, Limited Warranty Statement, Customer Care Card, Protective Back Cover |
| Display | IPS LCD |
| Screen size | 6.5 inches |
| Touchscreen | Yes |
| Resolution | 720 x 1600 pixels |
| Pixels per inch (PPI) | 270 ppi |
| ChipSet | Qualcomm SM7125 Snapdragon 720G (8 nm) |
| CPU | Octa-core (2x2.3 GHz Kryo 465 Gold & 6x1.8 GHz Kryo 465 Silver) |
| GPU | Adreno 618 |
| Processor | Qualcomm SM7125 Snapdragon |
| Processor core | Octa-core |
| RAM | 6GB |
| Internal storage | 128GB |
| Expandable storage | Yes |
| Loudspeaker | Yes |
| Earphone jack | Yes |
| OTG compatible | Yes |
| Rear camera setup | Quad |
| Rear camera | 48 MP, f/1.8, 26mm (wide), 1/2.0", 0.8µm, PDAF 5 MP, f/2.2, 115˚ (ultrawide) 2 MP, f/2.4, (macro) 5 MP, f/2.4, (depth) |
| Rear camera features | Dual-LED flash, HDR, panorama |
| Rear camera video | 4K@30fps, 1080p@30fps |
| Front camera setup | Single |
| Front camera | 16 MP, f/2.0, (wide) |
| Front camera features | HDR |
| Front camera video | 1080p@30fps |
| Operating system | Android 10 |
| Wi-Fi | Yes |
| Wi-Fi Hotspot | Yes |
| Wi-Fi standards supported | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, GALILEO, BDS |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| NFC | Yes |
| Sim slots | Dual |
| Sim1 Type | SIM1+Nano+GSM |
| Sim1 network supports | 2G , 3G, 4G, |
| Sim2 Type | SIM2+Nano+GSM |
| Sim2 network supports | 2G , 3G, 4G, |
| SAR | N\A |
| Radio | No |
| Fingerprint sensor | Yes |
| Face unlock | Yes |
| Compass/ Magnetometer | Yes |
| Proximity sensor | Yes |
| Accelerometer | Yes |
| Ambient light sensor | No |
| Gyroscope | Yes |
| Barometer | No |
Disclaimer : We cannot guarantee that the information on this page is entirely accurate. Read Disclaimer
“HTC Desire 20+” user ratings
Reviews
Sort By: