HTC Desire 20 Pro Summary
The HTC Desire 20 Pro smartphone was released on June 16, 2020. The phone has a 6.50-inch touchscreen display with a resolution of 1080x2340 pixels and a 19.5:9 aspect ratio. The Qualcomm Snapdragon 665 processor powers the HTC Desire 20 Pro. It includes 6GB of RAM. The HTC Desire 20 Pro is powered by a 5000mAh battery and runs Android 10. The HTC Desire 20 Pro is compatible with Quick Charge 3.0 fast charging.In terms of cameras, the HTC Desire 20 Pro has a 48-megapixel (f/1.8) primary camera, an 8-megapixel (f/2.2) camera, a 2-megapixel (f/2.4) camera, and a 2-megapixel (f/2.4) camera on the back On the setup of the rear camera, autofocus is available.. It has a front-facing 25-megapixel camera. selfies with an f/2.0 aperture.
The HTC Desire 20 Pro runs Android 10 and has 128GB of internal storage that can be increased with a microSD card. The HTC Desire 20 Pro is a dual-SIM (GSM and GSM) smartphone that supports Nano-SIM and Nano-SIM cards. The HTC Desire 20 Pro weighs 201.00 grams and measures 162.00 x 77.00 x 9.40mm (height x width x thickness). It was available in Smoky Black and Pretty Blue.
Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, GPS, Bluetooth v5.00, NFC, and USB Type-C are among the connectivity options on the HTC Desire 20 Pro. The phone's sensors include an ambient light sensor, a compass/magnetometer, a gyroscope, a proximity sensor, and a fingerprint sensor.
Full Specifications
| Brand | HTC |
| Model | HTC Desire 20 Pro |
| Release date | 18 July 2020 |
| Launched in | Everywhere |
| Form factor | Bar |
| Body Material | Plastic |
| Dimensions | 162 x 77 x 9.4 mm |
| Thickness | 9.4mm |
| Weight | 201 g |
| IP rating | 7.09 oz |
| Battery | Li-Po |
| Battery capacity | 5000 mAh |
| Stand by time | 27 Hours |
| Removable battery | Non-removable |
| Fast charging | Yes |
| Wireless charging | Yes |
| Colours | Smoky Black, Pretty Blue, Crystal Green |
| In box items | Handset, Battery, AC Adapter, USB Sync Cable, Headset, Safety and Regulatory Guide, Quick Start Guide, Limited Warranty Statement, Customer Care Card, Protective Back Cover |
| Display | IPS LCD |
| Screen size | 6.5 inches |
| Touchscreen | Yes |
| Resolution | 1080 x 2340 pixels |
| Pixels per inch (PPI) | 396 ppi |
| ChipSet | Qualcomm SM6125 Snapdragon 665 (11 nm) |
| CPU | Octa-core (4x2.0 GHz Kryo 260 Gold & 4x1.8 GHz Kryo 260 Silver) |
| GPU | Adreno 610 |
| Processor | Qualcomm SM6125 Snapdragon |
| Processor core | Octa-core |
| RAM | 6GB |
| Internal storage | 128GB |
| Expandable storage | yes |
| Loudspeaker | Yes |
| Earphone jack | Yes |
| OTG compatible | Yes |
| Rear camera setup | Quad |
| Rear camera | 48 MP, f/1.8, 26mm (wide), 1/2.0", 0.8µm, PDAF 8 MP, f/2.2, 118˚ (ultrawide), 1/4.0", 1.12µm 2 MP, f/2.4, (macro) 2 MP, f/2.4, (depth) |
| Rear camera features | Dual-LED flash, HDR, panorama |
| Rear camera video | 4K@30fps, 1080p@30fps |
| Front camera setup | Single |
| Front camera | 25 MP, f/2.0, (wide) |
| Front camera features | HDR |
| Front camera video | 1080p@30fps |
| Operating system | Android 10 |
| Wi-Fi | Yes |
| Wi-Fi Hotspot | Yes |
| Wi-Fi standards supported | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, GALILEO, BDS |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| NFC | Yes |
| Sim slots | Dual |
| Sim1 Type | SIM1:Nano+GSM |
| Sim1 network supports | 2G, 3G, 3G, 4G |
| Sim2 Type | SIM2:Nano+GSM |
| Sim2 network supports | 2G, 3G, 3G, 4G |
| SAR | N\A |
| Radio | Yes |
| Fingerprint sensor | Yes |
| Face unlock | Yes |
| Compass/ Magnetometer | Yes |
| Proximity sensor | Yes |
| Accelerometer | Yes |
| Ambient light sensor | No |
| Gyroscope | Yes |
| Barometer | No |
Disclaimer : We cannot guarantee that the information on this page is entirely accurate. Read Disclaimer
“HTC Desire 20 Pro” user ratings
Reviews
Sort By: