Full Specifications
General
| Brand | Asus |
| Model | Asus Zenfone Zoom ZX551ML |
| Release date | 2015, December |
| Launched in | everywhere |
| Form factor | bar |
| Body Material | Metal |
| Dimensions | 158.9 x 78.8 x 12 mm (6.26 x 3.10 x 0.47 in) |
| Thickness | 12mm |
| Weight | 185 g (6.53 oz) |
| IP rating | N/A |
| Battery | Li-Po |
| Battery capacity | 3000mAh |
| Stand by time | 42days |
| Removable battery | non-removable |
| Fast charging | Fast charging 18W, 60% in 40 min (advertised) |
| Wireless charging | N/A |
| Colours | Pure Black, Ceramic White |
| In box items | phone/Simple protective cover/Power adapter/USB cable/Type-C to audio adaptive cable/SIM eject tool/User guide/Warranty card |
Display
| Display | IPS LCD |
| Screen size | 5.5 inches, 83.4 cm2 (~66.6% screen-to-body ratio) |
| Touchscreen | Yes |
| Resolution | 1080 x 1920 pixels, 16:9 ratio |
| Pixels per inch (PPI) | 401 ppi density |
Hardware
| ChipSet | Intel Atom Z3590 |
| CPU | Quad-core 2.5 GHz |
| GPU | PowerVR G6430 |
| Processor | Intel Atom Z3590 |
| Processor core | Quad-core |
| RAM | 4GB |
| Internal storage | 32/64/128 GB |
| Expandable storage | up to 256 GB |
| Loudspeaker | Yes |
| Earphone jack | 3.5mm jack |
| OTG compatible | Yes |
Camera
| Rear camera setup | Single |
| Rear camera | 13 MP, f/2.7-4.8, 28-84mm (periscope telephoto zoom), Laser AF, OIS, 3x optical zoom |
| Rear camera features | Dual-LED dual-tone flash, panorama, HDR |
| Rear camera video | 1080p@30fps |
| Front camera setup | Single |
| Front camera | 5 MP, f/2.0 |
| Front camera features | N/A |
| Front camera video | N/A |
Software
| Operating system | Android 5.0 (Lollipop), upgradable to 6.0 (Marshmallow), ZenUI |
Connectivity
| Wi-Fi | Yes |
| Wi-Fi Hotspot | Yes |
| Wi-Fi standards supported | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, Wi-Fi Direct, hotspot |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS |
| Bluetooth | 4.0, A2DP, EDR |
| NFC | Yes |
| Sim slots | single slot |
| Sim1 Type | Micro-SIM |
| Sim1 network supports | 4G,3G,2G |
| Sim2 Type | N/A |
| Sim2 network supports | N/A |
| SAR | N/A |
| Radio | No |
Sensors
| Fingerprint sensor | No |
| Face unlock | No |
| Compass/ Magnetometer | Yes |
| Proximity sensor | Yes |
| Accelerometer | Yes |
| Ambient light sensor | No |
| Gyroscope | Yes |
| Barometer | No |
Disclaimer : We cannot guarantee that the information on this page is entirely accurate. Read Disclaimer
“Asus Zenfone Zoom ZX551ML” user ratings
Reviews
Sort By: