Full Specifications
General
| Brand | Asus |
| Model | Asus Zenfone Go T500 |
| Release date | 2016, April |
| Launched in | everywhere |
| Form factor | bar |
| Body Material | plastic build |
| Dimensions | 146 x 73 x 9.9 mm (5.75 x 2.87 x 0.39 in) |
| Thickness | 9.9mm |
| Weight | 153 g (5.40 oz) |
| IP rating | IP68 |
| Battery | Li-Po |
| Battery capacity | 2500mAh |
| Stand by time | 250 Hours |
| Removable battery | removable |
| Fast charging | N/A |
| Wireless charging | N/A |
| Colours | Black, White |
| In box items | phone/Simple protective cover/Power adapter/USB cable/Type-C to audio adaptive cable/SIM eject tool/User guide/Warranty card |
Display
| Display | IPS LCD |
| Screen size | 5.0 inches, 68.9 cm2 (~64.7% screen-to-body ratio) |
| Touchscreen | Yes |
| Resolution | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio |
| Pixels per inch (PPI) | 294 ppi density |
Hardware
| ChipSet | Qualcomm MSM8916 Snapdragon 410 (28 nm) |
| CPU | Quad-core 1.2 GHz Cortex-A53 |
| GPU | Adreno 306 |
| Processor | Snapdragon 410 |
| Processor core | Quad-core |
| RAM | 2GB |
| Internal storage | 16GB |
| Expandable storage | Yes Up to 32 GB |
| Loudspeaker | Yes |
| Earphone jack | 3.5mm jack |
| OTG compatible | Yes |
Camera
| Rear camera setup | Single |
| Rear camera | 8 MP, AF |
| Rear camera features | LED flash |
| Rear camera video | 1080p@30fps |
| Front camera setup | Single |
| Front camera | 5 MP, f/2.2 |
| Front camera features | N/A |
| Front camera video | N/A |
Software
| Operating system | Android 4.4 (KitKat) |
Connectivity
| Wi-Fi | Yes |
| Wi-Fi Hotspot | Yes |
| Wi-Fi standards supported | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, hotspot |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| Bluetooth | 4.0, A2DP, EDR |
| NFC | No |
| Sim slots | Dual SIM |
| Sim1 Type | Micro-SIM |
| Sim1 network supports | 4G,3G,2G |
| Sim2 Type | Micro-SIM |
| Sim2 network supports | 4G,3G,2G |
| SAR | N/A |
| Radio | FM radio |
Sensors
| Fingerprint sensor | No |
| Face unlock | No |
| Compass/ Magnetometer | No |
| Proximity sensor | Yes |
| Accelerometer | Yes |
| Ambient light sensor | No |
| Gyroscope | No |
| Barometer | No |
Disclaimer : We cannot guarantee that the information on this page is entirely accurate. Read Disclaimer
“Asus Zenfone Go T500” user ratings
Reviews
Sort By: