Full Specifications
General
| Brand | Asus |
| Model | Asus Zenfone Max ZC550KL (2016) |
| Release date | 2016, May |
| Launched in | everywhere |
| Form factor | bar |
| Body Material | Glass front (Gorilla Glass 4), plastic back, plastic frame |
| Dimensions | 156 x 77.5 x 10.6 mm (6.14 x 3.05 x 0.42 in) |
| Thickness | 10.6mm |
| Weight | 202 g (7.13 oz) |
| IP rating | IP53 |
| Battery | Li-Po |
| Battery capacity | 5000mAh |
| Stand by time | Up to 914 h (3G) |
| Removable battery | non-removable |
| Fast charging | 25W Fast Charging |
| Wireless charging | It supports a wireless charging standard such as Qi |
| Colours | Black, White, Orange, Blue |
| In box items | phone/Simple protective cover/Power adapter/USB cable/Type-C to audio adaptive cable/SIM eject tool/User guide/Warranty card |
Display
| Display | IPS LCD |
| Screen size | 5.5 inches, 83.4 cm2 (~69.0% screen-to-body ratio) |
| Touchscreen | Yes |
| Resolution | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio |
| Pixels per inch (PPI) | 267 ppi density |
Hardware
| ChipSet | Qualcomm MSM8939 Snapdragon 615 (28 nm) |
| CPU | Octa-core (4x1.5 GHz Cortex-A53 & 4x1.0 GHz Cortex-A53) |
| GPU | Adreno 405 |
| Processor | Snapdragon 615 |
| Processor core | Octa-core |
| RAM | 2/3 GB |
| Internal storage | 32GB |
| Expandable storage | upto 64GB |
| Loudspeaker | Yes |
| Earphone jack | 3.5mm jack |
| OTG compatible | Yes |
Camera
| Rear camera setup | Single |
| Rear camera | 13 MP, f/2.0, Laser AF |
| Rear camera features | Dual-LED dual-tone flash, panorama, HDR |
| Rear camera video | 1080p@30fps |
| Front camera setup | Single |
| Front camera | 5 MP, f/2.0 |
| Front camera features | N/A |
| Front camera video | N/A |
Software
| Operating system | Android 6.0.1 (Marshmallow), ZenUI |
Connectivity
| Wi-Fi | Yes |
| Wi-Fi Hotspot | Yes |
| Wi-Fi standards supported | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS |
| Bluetooth | 4.0, A2DP, EDR |
| NFC | No |
| Sim slots | Dual SIM |
| Sim1 Type | Micro-SIM |
| Sim1 network supports | 4G,3G,2G |
| Sim2 Type | Micro-SIM |
| Sim2 network supports | 4G,3G,2G |
| SAR | N/A |
| Radio | FM radio |
Sensors
| Fingerprint sensor | No |
| Face unlock | No |
| Compass/ Magnetometer | Yes |
| Proximity sensor | Yes |
| Accelerometer | Yes |
| Ambient light sensor | No |
| Gyroscope | No |
| Barometer | No |
Disclaimer : We cannot guarantee that the information on this page is entirely accurate. Read Disclaimer
“Asus Zenfone Max ZC550KL (2016)” user ratings
Reviews
Sort By: