Full Specifications
General
| Brand | Asus |
| Model | Asus Zenfone 3s Max ZC521TL |
| Release date | 2017, February |
| Launched in | everywhere |
| Form factor | bar |
| Body Material | Metal back,glass front |
| Dimensions | 149.5 x 73.7 x 8.9 mm (5.89 x 2.90 x 0.35 in) |
| Thickness | 8.9mm |
| Weight | 175 g (5.22 oz) |
| IP rating | -- |
| Battery | Li-Po |
| Battery capacity | 5000mAh |
| Stand by time | Up to 816 h (3G) |
| Removable battery | non-removable |
| Fast charging | N/A |
| Wireless charging | N/A |
| Colours | Gold, Black |
| In box items | phone/Simple protective cover/Power adapter/USB cable/Type-C to audio adaptive cable/SIM eject tool/User guide/Warranty card |
Display
| Display | IPS LCD |
| Screen size | 5.2 inches, 74.5 cm2 (~67.7% screen-to-body ratio) |
| Touchscreen | Yes |
| Resolution | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio |
| Pixels per inch (PPI) | 282 ppi density |
Hardware
| ChipSet | Mediatek MT6750 (28 nm) |
| CPU | Octa-core (4x1.5 GHz Cortex-A53 & 4x1.0 GHz Cortex-A53) |
| GPU | Mali-T860MP2 |
| Processor | Mediatek MT6750 |
| Processor core | Octa-core |
| RAM | 3GB |
| Internal storage | 32GB |
| Expandable storage | up to 2 TB |
| Loudspeaker | Yes |
| Earphone jack | 3.5mm jack |
| OTG compatible | Yes |
Camera
| Rear camera setup | Single |
| Rear camera | 13 MP, f/2.0, AF |
| Rear camera features | Dual-LED dual-tone flash, panorama, HDR |
| Rear camera video | 1080p@30fps |
| Front camera setup | Single |
| Front camera | 8 MP |
| Front camera features | N/A |
| Front camera video | 1080p@30fps |
Software
| Operating system | Android 7 (Nougat), ZenUI 3 |
Connectivity
| Wi-Fi | Yes |
| Wi-Fi Hotspot | Yes |
| Wi-Fi standards supported | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS |
| Bluetooth | 4.0, A2DP, EDR |
| NFC | No |
| Sim slots | Dual SIM |
| Sim1 Type | Micro-SIM |
| Sim1 network supports | 4G,3G,2G |
| Sim2 Type | Nano-SIM |
| Sim2 network supports | 4G,3G,2G |
| SAR | N/A |
| Radio | FM radio |
Sensors
| Fingerprint sensor | Yes |
| Face unlock | Yes |
| Compass/ Magnetometer | Yes |
| Proximity sensor | Yes |
| Accelerometer | Yes |
| Ambient light sensor | No |
| Gyroscope | Yes |
| Barometer | No |
Disclaimer : We cannot guarantee that the information on this page is entirely accurate. Read Disclaimer
“Asus Zenfone 3s Max ZC521TL” user ratings
Reviews
Sort By: