Full Specifications
General
| Brand | Asus |
| Model | Asus Zenfone 4 A450CG (2014) |
| Release date | 2014, July |
| Launched in | everywhere |
| Form factor | bar |
| Body Material | Plastic |
| Dimensions | 136.8 x 67.9 x 11.3 mm (5.39 x 2.67 x 0.44 in) |
| Thickness | 11.3mm |
| Weight | 134 g (4.73 oz) |
| IP rating | N/A |
| Battery | Li-Po |
| Battery capacity | 1750mAh |
| Stand by time | Up to 255 Hours(3G) / Up to 289 Hours(2G) |
| Removable battery | removable |
| Fast charging | N/A |
| Wireless charging | N/A |
| Colours | Charcoal Black, Pearl White, Cherry Red, Sky Blue, Solar Yellow |
| In box items | phone/adaptor/USB cable/user manual/eject tool/warranty card |
Display
| Display | IPS LCD |
| Screen size | 4.5 inches, 55.8 cm2 (~60.1% screen-to-body ratio) |
| Touchscreen | Yes |
| Resolution | 480 x 854 pixels, 16:9 ratio |
| Pixels per inch (PPI) | 218 ppi density |
Hardware
| ChipSet | Intel Atom Z2520 |
| CPU | Dual-core 1.2 GHz |
| GPU | PowerVR SGX544MP2 |
| Processor | Intel Atom Z2520 |
| Processor core | Dual-core |
| RAM | 1GB |
| Internal storage | 8GB |
| Expandable storage | up to 64GB |
| Loudspeaker | Yes |
| Earphone jack | 3.5mm jack |
| OTG compatible | Yes |
Camera
| Rear camera setup | Single |
| Rear camera | 8 MP, f/2.0, AF |
| Rear camera features | LED flash, panorama |
| Rear camera video | 1080p@30fps |
| Front camera setup | Single |
| Front camera | VGA |
| Front camera features | N/A |
| Front camera video | N/A |
Software
| Operating system | Android 4.4.2 (KitKat), upgradable to 5.0.2 (Lollipop) |
Connectivity
| Wi-Fi | Yes |
| Wi-Fi Hotspot | Yes |
| Wi-Fi standards supported | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| Bluetooth | 4.0, A2DP, EDR |
| NFC | No |
| Sim slots | Dual SIM |
| Sim1 Type | Micro-SIM |
| Sim1 network supports | 3G,2G |
| Sim2 Type | Micro-SIM |
| Sim2 network supports | 3G,2G |
| SAR | N/A |
| Radio | FM radio |
Sensors
| Fingerprint sensor | No |
| Face unlock | No |
| Compass/ Magnetometer | Yes |
| Proximity sensor | Yes |
| Accelerometer | Yes |
| Ambient light sensor | No |
| Gyroscope | No |
| Barometer | No |
Disclaimer : We cannot guarantee that the information on this page is entirely accurate. Read Disclaimer
“Asus Zenfone 4 A450CG (2014)” user ratings
Reviews
Sort By: