Full Specifications
General
| Brand | Asus |
| Model | Asus Zenfone 3 Deluxe ZS570KL |
| Release date | 2016, August |
| Launched in | everywhere |
| Form factor | bar |
| Body Material | -- |
| Dimensions | 156.4 x 77.4 x 7.5 mm (6.16 x 3.05 x 0.30 in) |
| Thickness | 7.5mm |
| Weight | 170 g (6.00 oz) |
| IP rating | N/A |
| Battery | Li-Ion |
| Battery capacity | 3000mAh |
| Stand by time | -- |
| Removable battery | non-removable |
| Fast charging | Fast charging 18W, 60% in 40 min (advertised) |
| Wireless charging | N/A |
| Colours | Glacier Silver, Titanium Gray, Shimmer Gold |
| In box items | phone/Simple protective cover/Power adapter/USB cable/Type-C to audio adaptive cable/SIM eject tool/User guide/Warranty card |
Display
| Display | Super AMOLED |
| Screen size | 5.7 inches, 89.6 cm2 (~74.0% screen-to-body ratio) |
| Touchscreen | Yes |
| Resolution | 1080 x 1920 pixels, 16:9 ratio |
| Pixels per inch (PPI) | 386 ppi density |
Hardware
| ChipSet | Qualcomm MSM8996 Snapdragon 820 (14 nm) Qualcomm MSM8996 Snapdragon 821 (14 nm) |
| CPU | Quad-core (2x2.15 GHz Kryo & 2x1.6 GHz Kryo) Quad-core (2x2.4 GHz Kryo & 2x2.0 GHz Kryo) |
| GPU | Adreno 530 |
| Processor | Snapdragon 820 |
| Processor core | Quad-core |
| RAM | 4/6 GB |
| Internal storage | 64/128/256 GB |
| Expandable storage | Yes Up to 128 GB. |
| Loudspeaker | Yes |
| Earphone jack | 3.5mm jack |
| OTG compatible | Yes |
Camera
| Rear camera setup | Single |
| Rear camera | 23 MP, f/2.0, 1/2.6", 1.0µm, PDAF, Laser AF, 4-axis OIS |
| Rear camera features | Dual-LED dual-tone flash, HDR, panorama |
| Rear camera video | 4K@30fps |
| Front camera setup | Single |
| Front camera | 8 MP, f/2.0 |
| Front camera features | N/A |
| Front camera video | 1080p@30fps |
Software
| Operating system | Android 6.1 (Marshmallow), upgradable to Android 8 (Oreo), ZenUI 3 |
Connectivity
| Wi-Fi | Yes |
| Wi-Fi Hotspot | Yes |
| Wi-Fi standards supported | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, Wi-Fi Direct, hotspot |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS |
| Bluetooth | 4.2, A2DP, EDR, LE |
| NFC | Yes |
| Sim slots | Dual SIM |
| Sim1 Type | Nano-SIM |
| Sim1 network supports | 4G,3G,2G |
| Sim2 Type | Micro-SIM |
| Sim2 network supports | 4G,3G,2G |
| SAR | N/A |
| Radio | No |
Sensors
| Fingerprint sensor | Yes |
| Face unlock | No |
| Compass/ Magnetometer | Yes |
| Proximity sensor | Yes |
| Accelerometer | Yes |
| Ambient light sensor | No |
| Gyroscope | Yes |
| Barometer | No |
Disclaimer : We cannot guarantee that the information on this page is entirely accurate. Read Disclaimer
“Asus Zenfone 3 Deluxe ZS570KL” user ratings
Reviews
Sort By: