Full Specifications
General
| Brand | OnePlus |
| Model | OnePlus 10R 150W |
| Release date | 2022, May 04 |
| Launched in | Everywhere |
| Form factor | Bar |
| Body Material | Glass front (Gorilla Glass 5), plastic frame, plastic back |
| Dimensions | 163.3 x 75.5 x 8.2 mm (6.43 x 2.97 x 0.32 in) |
| Thickness | 8.2mm |
| Weight | 186 g (6.56 oz) |
| IP rating | No |
| Battery | Li-polymer |
| Battery capacity | 4500mAh |
| Stand by time | -- |
| Removable battery | Non-removable |
| Fast charging | Fast charging 150W, 1-30% in 3 min, 1-100% in 17 min |
| Wireless charging | No |
| Colours | Sierra Black, Forest Green |
| In box items | 160W SuperVOOC fast charger. USB Type-C to C cable. Protective case. SIM Ejector tool. User guide |
Display
| Display | Fluid AMOLED, 1B colors, 120Hz, HDR10+ |
| Screen size | 6.7 inches, 108.0 cm2 (~87.6% screen-to-body ratio) |
| Touchscreen | Yes |
| Resolution | 1080 x 2412 pixels, 20:9 ratio |
| Pixels per inch (PPI) | (~394 ppi density) |
Hardware
| ChipSet | MediaTek Dimensity 8100-Max (5 nm) |
| CPU | Octa-core (4x2.85 GHz Cortex-A78 & 4x2.0 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G610 MC6 |
| Processor | MediaTek Dimensity 8100 Max |
| Processor core | Octa-core |
| RAM | 12 GB |
| Internal storage | 256 GB |
| Expandable storage | No |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| Earphone jack | No |
| OTG compatible | Yes |
Camera
| Rear camera setup | Triple |
| Rear camera | 50 MP, f/1.8, 24mm (wide), 1/1.56", 1.0µm, PDAF, OIS 8 MP, f/2.2, 15mm, 120˚ (ultrawide), 1/4.0", 1.12µm 2 MP, f/2.4, (macro) |
| Rear camera features | LED flash, HDR, panorama |
| Rear camera video | 4K@30fps, 1080p@30/60/120fps, gyro-EIS |
| Front camera setup | Single |
| Front camera | 16 MP, f/2.4, 26mm (wide), 1/3.09", 1.0µm |
| Front camera features | HDR |
| Front camera video | 1080p@30fps, gyro-EIS |
Software
| Operating system | Android 12, OxygenOS 12.1 |
Connectivity
| Wi-Fi | Yes |
| Wi-Fi Hotspot | Yes |
| Wi-Fi standards supported | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| GPS | Yes, with dual-band A-GPS, GLONASS, GALILEO, BDS |
| Bluetooth | 5.2, A2DP, LE |
| NFC | Yes |
| Sim slots | Dual SIM |
| Sim1 Type | Nano-SIM, |
| Sim1 network supports | 5G supported by a device (network not rolled out in India), 4G (supports Indian bands), 3G, 2G |
| Sim2 Type | Nano-SIM, |
| Sim2 network supports | 5G supported by a device (network not rolled out in India), 4G (supports Indian bands), 3G, 2G |
| SAR | No |
| Radio | No |
| Other connectivity details | 5G supported by the device (network not rolled out in India), 4G (supports Indian bands), 3G, 2G |
Sensors
| Fingerprint sensor | Yes |
| Face unlock | Yes |
| Compass/ Magnetometer | Yes |
| Proximity sensor | Yes |
| Accelerometer | Yes |
| Ambient light sensor | No |
| Gyroscope | Yes |
| Barometer | No |
Disclaimer : We cannot guarantee that the information on this page is entirely accurate. Read Disclaimer
“OnePlus 10R 150W” user ratings
Reviews
Sort By: