Full Specifications
General
| Brand | Sony |
| Model | Sony Xperia Z5 |
| Release date | 2015, October 02 |
| Launched in | Everywhere |
| Form factor | Bar |
| Body Material | Glass front, glass back, aluminum frame |
| Dimensions | 146 x 72 x 7.3 mm (5.75 x 2.83 x 0.29 in) |
| Thickness | 7.3mm |
| Weight | 154 g (5.43 oz) |
| IP rating | IP68 dust/water resistant (up to 1.5m for 30 mins) |
| Battery | Li-Ion |
| Battery capacity | 2900mAh |
| Stand by time | Up to 520 h (2G) / Up to 540 h (3G) |
| Removable battery | non-removable |
| Fast charging | Fast charging 18W |
| Wireless charging | No |
| Colours | White, Graphite Black, Gold, Green, Pink |
| In box items | Sony Xperia Z5 Premium Dual smartphone in Gold colour. Micro USB Cable. Sony Quick Charger UCH10 (5V/1800mA (9W), 9V/1700mA (15.3W), 12V/1275mA (15.3W)) Startup guide and other manuals. |
Display
| Display | IPS LCD |
| Screen size | 5.2 inches, 73.2 cm2 (~69.6% screen-to-body ratio) |
| Touchscreen | Yes |
| Resolution | 1080 x 1920 pixels, 16:9 ratio |
| Pixels per inch (PPI) | 428 ppi density |
Hardware
| ChipSet | Qualcomm MSM8994 Snapdragon 810 (20 nm) |
| CPU | Octa-core (4x1.5 GHz Cortex-A53 & 4x2.0 GHz Cortex-A57) |
| GPU | Adreno 430 |
| Processor | Qualcomm MSM8994 Snapdragon 810 |
| Processor core | Octa-core |
| RAM | 3GB |
| Internal storage | 32GB |
| Expandable storage | Yes, Up to 200 GB |
| Loudspeaker | Yes |
| Earphone jack | Yes |
| OTG compatible | Yes |
Camera
| Rear camera setup | Single |
| Rear camera | 23 MP, f/2.0, 24mm (wide), 1/2.3", PDAF |
| Rear camera features | LED flash, HDR, panorama |
| Rear camera video | 4K@30fps, 1080p@60fps, 720p@120fps, HDR |
| Front camera setup | Single |
| Front camera | 5.1 MP, f/2.4 |
| Front camera features | HDR |
| Front camera video | 1080p@30fps |
Software
| Operating system | Android 5.1.1 (Lollipop), upgradable to 7.1.1 (Nougat) |
Connectivity
| Wi-Fi | Yes |
| Wi-Fi Hotspot | Yes |
| Wi-Fi standards supported | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, DLNA, hotspot |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS/ BDS (market dependant) |
| Bluetooth | 4.1, A2DP, aptX |
| NFC | Yes |
| Sim slots | Dual SIM |
| Sim1 Type | Nano-SIM |
| Sim1 network supports | 4G (supports Indian bands), 3G, 2G |
| Sim2 Type | Nano-SIM |
| Sim2 network supports | 4G (supports Indian bands), 3G, 2G |
| SAR | 0.55 W/kg (head) 0.64 W/kg (body) |
| Radio | FM radio, RDS |
Sensors
| Fingerprint sensor | Yes |
| Face unlock | Yes |
| Compass/ Magnetometer | Yes |
| Proximity sensor | Yes |
| Accelerometer | Yes |
| Ambient light sensor | Yes |
| Gyroscope | Yes |
| Barometer | Yes |
Disclaimer : We cannot guarantee that the information on this page is entirely accurate. Read Disclaimer
“Sony Xperia Z5” user ratings
Reviews
Sort By: