OnePlus Ace Pro Summary
On August 9, 2022, the OnePlus Ace Pro smartphone was released. The phone has a 6.70-inch touchscreen display with a 120 Hz refresh rate, a resolution of 1080x2412 pixels (FHD+), a pixel density of 394 pixels per inch (PPI), and an aspect ratio of 20:9. The Gorilla Glass 5 coating safeguards the display. The Qualcomm Snapdragon 8+ Gen 1 CPU powers the OnePlus Ace Pro. It has 12GB of RAM in total. The OnePlus Ace Pro runs Android 12 and is backed by a non-removable 4,800mAh battery. The OnePlus Ace Pro is compatible with proprietary fast charging.In terms of cameras, the OnePlus Ace Pro has a triple camera arrangement on the back, with a 50-megapixel (f/1.8) primary camera, an 8-megapixel (f/2.2) camera, and a 2-megapixel (f/2.2) camera. One, as well as a 2-megapixel (f/2.4) camera. It has a single selfie camera on the front with a 16-megapixel sensor and an f/2.4 aperture..
The OnePlus Ace Pro is powered by ColorOS 12.1 and has 256GB of internal storage. The OnePlus Ace Pro is a dual-SIM (GSM + CDMA) smartphone that takes Nano-SIM cards. The OnePlus Ace Pro weighs 203.50 grams and measures 163.00 x 75.40 x 8.75mm (height x width x thickness). It was released in the colors Hesse and Qingwu.Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/ax, GPS, Bluetooth v5.20, NFC, USB Type-C, 3G, 4G, and 5G are among the connectivity choices on the OnePlus Ace Pro. The phone's sensors include a compass/magnetometer, a gyroscope, an in-display fingerprint sensor, a proximity sensor, and a fingerprint sensor. Face unlock is supported by the OnePlus Ace Pro.
Full Specifications
| Brand | OnePlus |
| Model | OnePlus Ace Pro |
| Release date | 2022, August 15 |
| Launched in | Everywhere |
| Form factor | Bar |
| Body Material | Glass front (Gorilla Glass 5), plastic frame, glass back |
| Dimensions | 163 x 75.4 x 8.8 mm (6.42 x 2.97 x 0.35 in) |
| Thickness | 8.8mm |
| Weight | 203.5 g (7.20 oz) |
| IP rating | N/A |
| Battery | Li-Po |
| Battery capacity | 4800mAh |
| Stand by time | --- |
| Removable battery | non-removable |
| Fast charging | Fast charging 150W |
| Wireless charging | Wireless charging + Reverse wireless charging. |
| Colours | Moonstone Black, Jade Green |
| In box items | a charger and USB-C cable in the box, plus a protective case and a user guide. a sim pin |
| Display | Fluid AMOLED, 1B colors, 120Hz, HDR10+, 500 nits (typ), 800 nits (HBM), 950 nits (peak) |
| Screen size | 6.7 inches, 108.0 cm2 (~87.9% screen-to-body ratio) |
| Touchscreen | Yes |
| Resolution | 1080 x 2412 pixels, 20:9 ratio |
| Pixels per inch (PPI) | 394 ppi density |
| ChipSet | Qualcomm SM8475 Snapdragon 8+ Gen 1 (4 nm) |
| CPU | Octa-core (1x3.19 GHz Cortex-X2 & 3x2.75 GHz Cortex-A710 & 4x1.80 GHz Cortex-A510) |
| GPU | Adreno 730 |
| Processor | Qualcomm SM8475 Snapdragon 8+ Gen 1 |
| Processor core | Octa-core |
| RAM | 12/16GB |
| Internal storage | 256GB/512GB |
| Expandable storage | No |
| Loudspeaker | Yes |
| Earphone jack | Yes |
| OTG compatible | Yes |
| Rear camera setup | Triple |
| Rear camera | 50 MP, f/1.8, 24mm (wide), 1/1.56", 1.0µm, PDAF, OIS 8 MP, f/2.2, 120˚ (ultrawide), 1/4", 1.12µm 2 MP, f/2.4, (macro) |
| Rear camera features | Dual LED flash, HDR, panorama |
| Rear camera video | 4K@30/60fps, 1080p@30/60/240fps, gyro-EIS |
| Front camera setup | Single |
| Front camera | 16 MP, f/2.4, 24mm (wide), 1/3", 1.0µm |
| Front camera features | HDR |
| Front camera video | 1080p@30fps |
| Operating system | Android 12, ColorOS 12.1 |
| Wi-Fi | Yes |
| Wi-Fi Hotspot | Yes |
| Wi-Fi standards supported | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| GPS | Yes, with A-GPS. Up to tri-band: GLONASS (1), BDS (3), GALILEO (2), QZSS (2) |
| Bluetooth | 5.2, A2DP, LE, aptX HD |
| NFC | Yes |
| Sim slots | Dual SIM |
| Sim1 Type | Nano-sim |
| Sim1 network supports | 5G supported by device (network not rolled-out in India), 4G (supports Indian bands), 3G, 2G |
| Sim2 Type | Nano-sim |
| Sim2 network supports | 5G supported by device (network not rolled-out in India), 4G (supports Indian bands), 3G, 2G |
| SAR | N/A |
| Radio | No |
| Fingerprint sensor | Yes |
| Face unlock | Yes |
| Compass/ Magnetometer | Yes |
| Proximity sensor | Yes |
| Accelerometer | Yes |
| Ambient light sensor | Yes |
| Gyroscope | Yes |
| Barometer | No |
Disclaimer : We cannot guarantee that the information on this page is entirely accurate. Read Disclaimer
“OnePlus Ace Pro” user ratings
Reviews
Sort By: