OnePlus X Summary
The One Plus X is the newest model from the Chinese startup, as well as it's smallest and most cost-effective. It is powered by the Qualcomm Snapdragon 801 So C, which was found in several of the top smartphones of the previous year. The tablet works well, looks well, and has a fantastic display, and has solid software, but it suffers from a subpar camera, heat problems that shorten battery life, and poor build quality. However, generally, it's a well-rounded tablet that ought to satisfy most mid-range customers.
Full Specifications
General
| Brand | OnePlus |
| Model | OnePlus X |
| Release date | 2015, November |
| Launched in | Everywhere |
| Form factor | Bar |
| Body Material | Glass front (Gorilla Glass 3), glass back, aluminum frame |
| Dimensions | 140 x 69 x 6.9 mm (5.51 x 2.72 x 0.27 in) |
| Thickness | 6.9mm |
| Weight | 138 g / 160 g (4.87 oz) |
| IP rating | N/A |
| Battery | Li-Po |
| Battery capacity | 2525 mAh |
| Stand by time | N/A |
| Removable battery | non-removable |
| Fast charging | N/A |
| Wireless charging | No |
| Colours | Onyx, Ceramic, Champagne |
| In box items | Handset, Charger, Micro USB Cable, Protective Case, SIM Tray Ejector, Quick Start Guide and User Guide |
Display
| Display | AMOLED |
| Screen size | 5.0 inches, 68.9 cm2 (~71.3% screen-to-body ratio) |
| Touchscreen | Yes |
| Resolution | 1080 x 1920 pixels, 16:9 ratio |
| Pixels per inch (PPI) | 441 ppi density |
Hardware
| ChipSet | Qualcomm Snapdragon 801 (28 nm) |
| CPU | Quad-core 2.3 GHz Krait 400 |
| GPU | Adreno 330 |
| Processor | Qualcomm Snapdragon 801 MSM8974AB |
| Processor core | Quad-core |
| RAM | 3 GB |
| Internal storage | 16 GB |
| Expandable storage | Yes, Up to 128 GB |
| Loudspeaker | Yes |
| Earphone jack | 3.5mm jack |
| OTG compatible | Yes |
Camera
| Rear camera setup | Single |
| Rear camera | 13 MP, f/2.2, 1/3.1", 1.14µm, PDAF |
| Rear camera features | LED flash, panorama, HDR |
| Rear camera video | 1080p@30fps, 720p@120fps |
| Front camera setup | Single |
| Front camera | 8 MP, f/2.4 |
| Front camera features | N/A |
| Front camera video | N/A |
Software
| Operating system | Android 5.1.1 (Lollipop), upgradable to 6.0.1 (Marshmallow), OxygenOS 2.2.3 |
Connectivity
| Wi-Fi | Yes |
| Wi-Fi Hotspot | Yes |
| Wi-Fi standards supported | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| NFC | No |
| Sim slots | Dual SIM, |
| Sim1 Type | Nano, SIM |
| Sim1 network supports | 4G (supports Indian bands), 3G, 2G |
| Sim2 Type | Nano, SIM |
| Sim2 network supports | 4G (supports Indian bands), 3G, 2G |
| SAR | 1.11 W/kg (head) 1.11 W/kg (body) |
| Radio | FM radio |
Sensors
| Fingerprint sensor | No |
| Face unlock | No |
| Compass/ Magnetometer | No |
| Proximity sensor | Yes |
| Accelerometer | Yes |
| Ambient light sensor | No |
| Gyroscope | Yes |
| Barometer | No |
Disclaimer : We cannot guarantee that the information on this page is entirely accurate. Read Disclaimer
“OnePlus X” user ratings
Reviews
Sort By: