Google Pixel 4a Summary
The Google Pixel 4a smartphone was introduced on August 3, 2020. The phone has a 5.81-inch touchscreen display with an aspect ratio of 19.5:9 and a resolution of 1080x2340 pixels with a pixel density of 443 PPIThe display is protected by Gorilla Glass for security. An octa-core Qualcomm Snapdragon 730G CPU with 6 cores running at 1.8GHz and 2 cores running at 2GHz powers the Google Pixel 4a. It has 6GB of RAM installed. A 3140mAh non-removable battery powers the Google Pixel 4a, which runs Android 10. The Google Pixel 4a is compatible with exclusive fast charging.
In terms of photography, the Google Pixel 4a has a 12.2-megapixel camera on the back with an f/1.7 aperture and 1.4-micron pixels back camera's setup includes autofocus. For taking selfies, it boasts an 8-megapixel front-facing camera with an f/2.0 aperture and 1.12-micron pixels.
The Google Pixel 4a comes with 128GB of internal storage and is powered by Android 10. The Google Pixel 4a weighs 143 grams and has dimensions of 144.00 x 69.40 x 8.20mm (height x width x thickness). It was introduced in the color, Just Black. Its body is made of plastic.
The Google Pixel 4a has Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, GPS, Bluetooth v5.0, USB Type-C, accelerometer, ambient light sensor, barometer, compass/magnetometer, gyroscope, proximity sensor, and fingerprint sensor among its connectivity choices. The Google Pixel 4a has face unlock functionality.
Full Specifications
| Brand | |
| Model | Google Pixel 4a |
| Release date | 2020, August 20 |
| Launched in | everywhere |
| Form factor | bar |
| Body Material | Glass front (Gorilla Glass 3), plastic back, plastic frame |
| Dimensions | 144 x 69.4 x 8.2 mm (5.67 x 2.73 x 0.32 in) |
| Thickness | 8.2mm |
| Weight | 143 g (5.04 oz) |
| IP rating | IP52 |
| Battery | Li-Po |
| Battery capacity | 3140mAh |
| Stand by time | up to 76hrs |
| Removable battery | non-removable |
| Fast charging | Fast charging 18W |
| Wireless charging | N/A |
| Colours | Just Black, Barely Blue |
| In box items | 8W fast charger, a Type-C to Type-C cable and a quick switch adapter |
| Display | OLED, HDR |
| Screen size | 5.81 inches, 83.2 cm2 (~83.3% screen-to-body ratio) |
| Touchscreen | Yes |
| Resolution | 1080 x 2340 pixels, 19.5:9 ratio |
| Pixels per inch (PPI) | 443 ppi density |
| ChipSet | Qualcomm SDM730 Snapdragon 730G (8 nm) |
| CPU | Octa-core (2x2.2 GHz Kryo 470 Gold & 6x1.8 GHz Kryo 470 Silver) |
| GPU | Adreno 618 |
| Processor | Qualcomm SDM730 Snapdragon 730G |
| Processor core | Octa-core |
| RAM | 6GB |
| Internal storage | 128GB |
| Expandable storage | No |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| Earphone jack | 3.5mm jack |
| OTG compatible | Yes |
| Rear camera setup | Single |
| Rear camera | 12.2 MP, f/1.7, 27mm (wide), 1/2.55", 1.4µm, dual pixel PDAF, OIS |
| Rear camera features | LED flash, Pixel Shift, Auto-HDR, panorama |
| Rear camera video | 4K@30fps, 1080p@30/60/120fps; gyro-EIS |
| Front camera setup | Single |
| Front camera | 8 MP, f/2.0, 24mm (wide), 1.12µm |
| Front camera features | Auto-HDR |
| Front camera video | 1080p@30fps |
| Operating system | Android 10, upgradable to Android 12 |
| Wi-Fi | Yes |
| Wi-Fi Hotspot | Yes |
| Wi-Fi standards supported | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, DLNA, hotspot |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, GALILEO, QZSS, BDS |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE, aptX HD |
| NFC | Yes |
| Sim slots | Dual SIM, GSM+GSM |
| Sim1 Type | Nano |
| Sim1 network supports | 4G (supports Indian bands), 3G, 2G |
| Sim2 Type | eSIM |
| Sim2 network supports | 4G (supports Indian bands), 3G, 2G |
| SAR | N/A |
| Radio | No |
| Fingerprint sensor | Yes |
| Face unlock | Yes |
| Compass/ Magnetometer | Yes |
| Proximity sensor | Yes |
| Accelerometer | Yes |
| Ambient light sensor | Yes |
| Gyroscope | Yes |
| Barometer | Yes |
Disclaimer : We cannot guarantee that the information on this page is entirely accurate. Read Disclaimer
“Google Pixel 4a” user ratings
Reviews
Sort By: