Google Pixel 5 Summary
On September 30, 2020, Google Pixel 5 smartphone was released. The phone has a 6.00-inch touchscreen display with a resolution of 1080x2340 pixels, a pixel density of 432 pixels per inch (PPI), and a 19.5:9 aspect ratio. Gorilla Glass is used to protect the display. The Google Pixel 5 is powered by a Qualcomm Snapdragon 765G 1.8GHz octa-core CPU. It includes 8GB of RAM. . The Google Pixel 5 runs Android 11 and is powered by a non-removable 4080mAh battery. The Google Pixel 5 is compatible with both wireless charging and proprietary fast charging.
In terms of cameras, the Google Pixel 5 has a 12.2-megapixel (f/1.7, 1.4-micron) primary camera on the back and a 16-megapixel (f/2.2, 1.0-micron) secondary camera on the front. Phase detection autofocus is used for the rear camera arrangement. It has an 8-megapixel front-facing camera with an f/2.0 aperture and 1.12-micron pixels for selfies.
The Google Pixel 5 offers 128GB of internal storage and runs Android 11. The Google Pixel 5 is a dual-SIM (GSM and GSM) smartphone that takes both Nano-SIM and eSIM cards. . The Google Pixel 5 weighs 151.00 grams and is 144.70 x 70.40 x 8.00mm in size (height x width x thickness). It was released in the colors Just Black and Sorta Sage. It has an IP68 certification for dust and water resistance.
Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, GPS, Bluetooth v5.00, NFC, USB Type-C, 3G, 4G (with compatibility for Band 40 used by select LTE networks in India), and 5G are among the connectivity choices on the Google Pixel 5. An accelerometer, an ambient light sensor, a barometer, a compass/magnetometer, a gyroscope, a proximity sensor, and a fingerprint sensor are among the sensors on the phone.
Full Specifications
| Brand | |
| Model | Google Pixel 5 |
| Release date | 2020, October 15 |
| Launched in | everywhere |
| Form factor | bar |
| Body Material | Glass front (Gorilla Glass 6), aluminum back, aluminum frame |
| Dimensions | 144.7 x 70.4 x 8 mm (5.70 x 2.77 x 0.31 in) |
| Thickness | 8mm |
| Weight | 151 g (5.33 oz) |
| IP rating | IP68 dust/water resistant (up to 1.5m for 30 mins) |
| Battery | Li-Po |
| Battery capacity | 4080mAh |
| Stand by time | up to 92h |
| Removable battery | non-removable |
| Fast charging | Fast charging 18W |
| Wireless charging | Wireless charging 12W |
| Colours | Just Black, Sorta Sage |
| In box items | a quick start guide, an 18W power brick, a power cable, and a female USB-A to male USB-C adapter. |
| Display | OLED, 90Hz, HDR10+ |
| Screen size | 6.0 inches, 87.6 cm2 (~85.9% screen-to-body ratio) |
| Touchscreen | Yes |
| Resolution | 1080 x 2340 pixels, 19.5:9 ratio |
| Pixels per inch (PPI) | 432 ppi density |
| ChipSet | Qualcomm SM7250 Snapdragon 765G 5G (7 nm) |
| CPU | Octa-core (1x2.4 GHz Kryo 475 Prime & 1x2.2 GHz Kryo 475 Gold & 6x1.8 GHz Kryo 475 Silver) |
| GPU | Adreno 620 |
| Processor | Qualcomm SM7250 Snapdragon 765G |
| Processor core | Octa-core |
| RAM | 8GB |
| Internal storage | 128GB |
| Expandable storage | No |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| Earphone jack | No |
| OTG compatible | Yes |
| Rear camera setup | Dual |
| Rear camera | 12.2 MP, f/1.7, 27mm (wide), 1/2.55", 1.4µm, dual pixel PDAF, OIS 16 MP, f/2.2, 117˚ (ultrawide), 1.0µm |
| Rear camera features | LED flash, Pixel Shift, Auto-HDR, panorama |
| Rear camera video | 4K@30/60fps, 1080p@30/60/120/240fps; gyro-EIS |
| Front camera setup | Single |
| Front camera | 8 MP, f/2.0, 24mm (wide), 1/4.0", 1.12µm |
| Front camera features | Auto-HDR |
| Front camera video | 1080p@30fps |
| Operating system | Android 11, upgradable to Android 12 |
| Wi-Fi | Yes |
| Wi-Fi Hotspot | Yes |
| Wi-Fi standards supported | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, GALILEO, QZSS, BDS |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE, aptX HD |
| NFC | Yes |
| Sim slots | Dual SIM, GSM+GSM |
| Sim1 Type | Nano |
| Sim1 network supports | 5G supported by device (network not rolled-out in India), 4G (supports Indian bands), 3G, 2G |
| Sim2 Type | eSIM |
| Sim2 network supports | 5G supported by device (network not rolled-out in India), 4G (supports Indian bands), 3G, 2G |
| SAR | N/A |
| Radio | No |
| Fingerprint sensor | Yes |
| Face unlock | No |
| Compass/ Magnetometer | Yes |
| Proximity sensor | Yes |
| Accelerometer | Yes |
| Ambient light sensor | Yes |
| Gyroscope | Yes |
| Barometer | Yes |
Disclaimer : We cannot guarantee that the information on this page is entirely accurate. Read Disclaimer
“Google Pixel 5” user ratings
Reviews
Sort By: