Asus Zenfone C ZC451CG Summary
The new Asus ZenFone C shares many features and characteristics with the Zen Fone 4 that was introduced a year earlier. However, the market has undergone a significant shift, and new competitors have altered our expectations. In our testing, we discovered that the Zen Fone C was sturdy and offered a lot for not a lot of money. However, it falls short of budget-friendly rivals like Xiaomi in terms of screen quality, camera prowess, and battery life. If you are dissatisfied with the constrained availability of competing products, this phone is a good option to take into account.
Full Specifications
General
| Brand | Asus |
| Model | Asus Zenfone C ZC451CG |
| Release date | 2015, February |
| Launched in | everywhere |
| Form factor | bar |
| Body Material | Glass front, plastic back, plastic frame |
| Dimensions | 136.5 x 67 x 10.9 mm (5.37 x 2.64 x 0.43 in) |
| Thickness | 10.9mm |
| Weight | 150 g (5.29 oz) |
| IP rating | N/A |
| Battery | Li-Ion |
| Battery capacity | 2160mAh |
| Stand by time | up to 10 days |
| Removable battery | removable |
| Fast charging | N/A |
| Wireless charging | N/A |
| Colours | Charcoal Black, Pearl White, Cherry Red |
| In box items | phone/Simple protective cover/Power adapter/USB cable/Type-C to audio adaptive cable/SIM eject tool/User guide/Warranty card |
Display
| Display | IPS LCD |
| Screen size | 4.5 inches, 55.8 cm2 (~61.0% screen-to-body ratio) |
| Touchscreen | Yes |
| Resolution | 480 x 854 pixels, 16:9 ratio |
| Pixels per inch (PPI) | 218 ppi density |
Hardware
| ChipSet | Intel Atom Z2520 |
| CPU | Dual-core 1.2 GHz |
| GPU | PowerVR SGX544MP2 |
| Processor | Intel Atom Z2520 |
| Processor core | Dual-core |
| RAM | 1GB |
| Internal storage | 8GB |
| Expandable storage | Yes Up to 64 GB |
| Loudspeaker | Yes |
| Earphone jack | 3.5mm jack |
| OTG compatible | Yes |
Camera
| Rear camera setup | Single |
| Rear camera | 5 MP, f/2.0, AF |
| Rear camera features | LED flash |
| Rear camera video | 1080p@30fps |
| Front camera setup | Single |
| Front camera | VGA, f/2.8 |
| Front camera features | N/A |
| Front camera video | N/A |
Software
| Operating system | Android 4.4.2 (KitKat) |
Connectivity
| Wi-Fi | Yes |
| Wi-Fi Hotspot | Yes |
| Wi-Fi standards supported | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| Bluetooth | 4.0, A2DP, EDR |
| NFC | No |
| Sim slots | Dual SIM |
| Sim1 Type | Micro-SIM |
| Sim1 network supports | 3G,2G |
| Sim2 Type | Micro-SIM |
| Sim2 network supports | 3G,2G |
| SAR | N/A |
| Radio | FM radio |
Sensors
| Fingerprint sensor | No |
| Face unlock | No |
| Compass/ Magnetometer | No |
| Proximity sensor | Yes |
| Accelerometer | Yes |
| Ambient light sensor | No |
| Gyroscope | No |
| Barometer | No |
Disclaimer : We cannot guarantee that the information on this page is entirely accurate. Read Disclaimer
“Asus Zenfone C ZC451CG” user ratings
Reviews
Sort By: