Full Specifications
General
| Brand | Sony |
| Model | Sony Xperia Z3v |
| Release date | 2014, October |
| Launched in | Everywhere |
| Form factor | Bar |
| Body Material | Glass front, aluminum back, plastic frame |
| Dimensions | 148.5 x 73.4 x 8.9 mm (5.85 x 2.89 x 0.35 in) |
| Thickness | 8.9mm |
| Weight | 170.6 g (6.00 oz) |
| IP rating | IP68 dust/water resistant (up to 1.5m for 30 mins) |
| Battery | Li-Ion |
| Battery capacity | 3200mAh |
| Stand by time | Up to 840 h (2G) / Up to 760 h (3G) |
| Removable battery | non-removable |
| Fast charging | Fast charging 18W |
| Wireless charging | No |
| Colours | Black, White |
| In box items | adapter, USB cable, 4g LET sim card, user guide |
Display
| Display | IPS LCD |
| Screen size | 5.2 inches, 74.5 cm2 (~68.4% screen-to-body ratio) |
| Touchscreen | Yes |
| Resolution | 1080 x 1920 pixels, 16:9 ratio |
| Pixels per inch (PPI) | 424 ppi density |
Hardware
| ChipSet | Qualcomm MSM8974AC Snapdragon 801 (28 nm) |
| CPU | Quad-core 2.5 GHz Krait 400 |
| GPU | Adreno 330 |
| Processor | Qualcomm MSM8974AC Snapdragon 801 |
| Processor core | Quad-core |
| RAM | 3GB |
| Internal storage | 32GB |
| Expandable storage | 128 GB |
| Loudspeaker | Yes |
| Earphone jack | Yes |
| OTG compatible | Yes |
Camera
| Rear camera setup | Yes |
| Rear camera | 20.7 MP, f/2.0, 25mm (wide), 1/2.3", 1.12µm, AF |
| Rear camera features | LED flash, HDR, panorama |
| Rear camera video | 4K@30fps, 1080p@60fps, 720p@120fps, HDR |
| Front camera setup | Single |
| Front camera | 2.2 MP, f/2.8 |
| Front camera features | HDR |
| Front camera video | 1080p@30fps |
Software
| Operating system | Android 4.4.4 (KitKat), upgradable to 5.1.1 (Lollipop) |
Connectivity
| Wi-Fi | Yes |
| Wi-Fi Hotspot | Yes |
| Wi-Fi standards supported | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, DLNA, hotspot |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS |
| Bluetooth | 4.0, A2DP, aptX |
| NFC | Yes |
| Sim slots | Single SIM |
| Sim1 Type | Nano-SIM |
| Sim1 network supports | 4G (supports Indian bands), 3G, 2G |
| Sim2 Type | N/A |
| Sim2 network supports | N/A |
| SAR | 0.65 W/kg (head) 1.19 W/kg (body) |
| Radio | FM radio, RDS |
Sensors
| Fingerprint sensor | No |
| Face unlock | No |
| Compass/ Magnetometer | Yes |
| Proximity sensor | Yes |
| Accelerometer | Yes |
| Ambient light sensor | Yes |
| Gyroscope | Yes |
| Barometer | Yes |
Disclaimer : We cannot guarantee that the information on this page is entirely accurate. Read Disclaimer
“Sony Xperia Z3v” user ratings
Reviews
Sort By: