Sony Xperia 10 III Lite Summary
The Sony Xperia 10 III Lite smartphone was released on August 21, 2021. The phone has a 6.00-inch touchscreen display with a resolution of 1080x2520 pixels and a 21:9 aspect ratio. The Qualcomm Snapdragon 690 CPU powers the Sony Xperia 10 III Lite. It includes 6GB of RAM. The Sony Xperia 10 III Lite is powered by a 4500mAh battery and runs Android 11.
In terms of cameras, the Sony Xperia 10 III Lite has a triple camera arrangement on the back, with a 12-megapixel (f/1.8) primary camera, an 8-megapixel (f/2.4) camera, and an 8-megapixel (f/2.2) camera. It sports a single front-facing camera with an 8-megapixel sensor and an f/2.0 aperture for selfies. The 64GB internal storage of the Sony Xperia 10 III Lite, which runs Android 11, may be expanded with a microSD card (up to 1000GB). A dual-SIM (GSM and GSM) smartphone that takes Nano-SIM and Nano-SIM cards is the Sony Xperia 10 III Lite. The Sony Xperia 10 III Lite has dimensions of 154.00 x 68.00 x 8.30mm and weighs 169.00 grams. It was introduced in the colors Black, White, Blue, and Pink. The Sony Xperia 10 III Lite has Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, GPS, Bluetooth v5.10, USB Type-C, 3G, 4G, and 5G connectivity options. Among the sensors on the phone is a fingerprint sensor.
Full Specifications
| Brand | Sony |
| Model | Sony Xperia 10 III Lite |
| Release date | 2021, August 27 |
| Launched in | Everywhere |
| Form factor | Bar |
| Body Material | Glass front (Gorilla Glass 6), glass back (Gorilla Glass 6), plastic frame |
| Dimensions | 154 x 68 x 8.3 mm |
| Thickness | 8.3 mm |
| Weight | 169 g |
| IP rating | 5.96 oz |
| Battery | Li-Po |
| Battery capacity | 4500 mAh |
| Stand by time | Up to 720 hours |
| Removable battery | Non-Removable |
| Fast charging | Yes |
| Wireless charging | Yes |
| Colours | Black, White, Blue, Pink |
| In box items | User Manual, Headset, Charger, USB Cable, Handset, Battery |
| Display | OLED |
| Screen size | 6.0 inches |
| Touchscreen | Yes |
| Resolution | 1080 x 2520 pixels |
| Pixels per inch (PPI) | 457 ppi |
| ChipSet | Qualcomm SM6350 Snapdragon 690 5G (8 nm) |
| CPU | Octa-core (2x2.0 GHz Kryo 560 Gold & 6x1.7 GHz Kryo 560 Silver) |
| GPU | Adreno 619 |
| Processor | Qualcomm SM6350 Snapdragon 690 5G (8 nm) |
| Processor core | Octa-core |
| RAM | 6GB |
| Internal storage | 64GB |
| Expandable storage | Upto 1 TB |
| Loudspeaker | Yes |
| Earphone jack | Yes |
| OTG compatible | Yes |
| Rear camera setup | Triple |
| Rear camera | 12 MP, f/1.8, 27mm (wide), 1/2.8", PDAF 8 MP, f/2.4, 54mm (telephoto), 1/4.0", PDAF, 2x optical zoom 8 MP, f/2.2, 16mm, 120˚ (ultrawide), 1/4.0" |
| Rear camera features | LED flash, HDR, panorama |
| Rear camera video | 4K@30fps, 1080p@30fps |
| Front camera setup | Single |
| Front camera | 8 MP, f/2.0, 24mm (wide), 1/4.0" |
| Front camera features | HDR |
| Front camera video | 1080p@30fps |
| Operating system | Android 11 |
| Wi-Fi | Yes |
| Wi-Fi Hotspot | Yes |
| Wi-Fi standards supported | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, GALILEO, BDS, QZSS |
| Bluetooth | 5.1, A2DP, LE, aptX HD |
| NFC | Yes |
| Sim slots | Single SIM |
| Sim1 Type | SIM:1 Nano+GSM |
| Sim1 network supports | 5G supported by a device , 4G (supports Indian bands), 3G 4G |
| Sim2 Type | No |
| Sim2 network supports | No |
| SAR | No |
| Radio | No |
| Other connectivity details | 4G Bands:TD-LTE 2300(band 40)FD-LTE 1800(band 3) 3G Bands:UMTS 1900 / 2100 / 850 / 900 MHz 2G Bands:GSM 1800 / 1900 / 850 / 900 MHz GPRS:Available EDGE:Available |
| Fingerprint sensor | Yes |
| Face unlock | Yes |
| Compass/ Magnetometer | Yes |
| Proximity sensor | Yes |
| Accelerometer | Yes |
| Ambient light sensor | Yes |
| Gyroscope | No |
| Barometer | No |
Disclaimer : We cannot guarantee that the information on this page is entirely accurate. Read Disclaimer
“Sony Xperia 10 III Lite” user ratings
Reviews
Sort By: