Full Specifications
General
| Brand | Infinix |
| Model | Infinix Zero 4 Plus |
| Release date | 2017, March |
| Launched in | Everywhere |
| Form factor | Bar |
| Body Material | Glass front plastic back plastic frame |
| Dimensions | 160.5 x 83 x 8.3 mm (6.32 x 3.27 x 0.33 in) |
| Thickness | 8.3mm |
| Weight | 203 g (7.16 oz) |
| IP rating | N/A |
| Battery | Li-Ion |
| Battery capacity | 4000mAh |
| Stand by time | 400 Hours |
| Removable battery | non-removable |
| Fast charging | No |
| Wireless charging | No |
| Colours | Lilac grey, Champagne, Galaxy Blue, Silver purple |
| In box items | Infinix Zero 4 Plus Handset,Charger,USB Data Cable, Headset, Warranty Card,User Manual. |
Display
| Display | IPS LCD |
| Screen size | 5.98 inches, 98.6 cm2 (~74.0% screen-to-body ratio) |
| Touchscreen | Yes |
| Resolution | 1080 x 1920 pixels, 16:9 ratio |
| Pixels per inch (PPI) | 368 ppi density |
Hardware
| ChipSet | Mediatek MT6797M Helio X20 (20 nm) |
| CPU | Deca-core 2.0 GHz |
| GPU | Mali-T880 MP4 |
| Processor | Mediatek MT6797M Helio X20 |
| Processor core | Deca-core |
| RAM | 4GB |
| Internal storage | 64GB |
| Expandable storage | Up to 128 GB |
| Loudspeaker | Yes |
| Earphone jack | 3.5mm |
| OTG compatible | Yes |
Camera
| Rear camera setup | Single |
| Rear camera | 21 MP, f/2.0, PDAF, Laser AF, OIS |
| Rear camera features | Dual-LED flash, panorama, HDR |
| Rear camera video | 1080p@30fps |
| Front camera setup | Single |
| Front camera | 13 MP, f/2.2 |
| Front camera features | LED flash |
| Front camera video | N/A |
Software
| Operating system | Android 6.0 (Marshmallow) |
Connectivity
| Wi-Fi | Yes |
| Wi-Fi Hotspot | Yes |
| Wi-Fi standards supported | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, Wi-Fi Direct, hotspot |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Bluetooth | 4.2, A2DP, LE |
| NFC | No |
| Sim slots | Dual SIM |
| Sim1 Type | Micro-SIM |
| Sim1 network supports | 4G (supports Indian bands), 3G, 2G |
| Sim2 Type | Micro-SIM |
| Sim2 network supports | 4G (supports Indian bands), 3G, 2G |
| SAR | N/A |
| Radio | Yes |
Sensors
| Fingerprint sensor | Yes |
| Face unlock | No |
| Compass/ Magnetometer | Yes |
| Proximity sensor | Yes |
| Accelerometer | Yes |
| Ambient light sensor | Yes |
| Gyroscope | Yes |
| Barometer | No |
Disclaimer : We cannot guarantee that the information on this page is entirely accurate. Read Disclaimer
“Infinix Zero 4 Plus” user ratings
Reviews
Sort By: