Google Pixel 4 Summary
The Google Pixel 4 smartphone was unveiled on October 15, 2019. The phone has a 5.70-inch touchscreen display with a 19:9 aspect ratio and a resolution of 1080x2280 pixels and a pixel density of 444 PPIThe display is protected by Gorilla Glass for security. The Google Pixel 4 is powered by an octa-core Qualcomm Snapdragon 855 processor.It has 6GB of RAM installed. The Google Pixel 4 has a 2800mAh non-removable battery and runs Android 10.
Google Pixel 4 offers its own kind of quick charging.. On the back camera setup, phase detection autofocus is supported. It has a front-facing 8-megapixel camera with an f/2.0 aperture and 1.22-micron-sized pixels for taking selfiesGoogle Pixel 4 runs Android 10 and has 64GB of internal storage. The Google Pixel 4 is a dual-SIM (GSM and GSM) smartphone that takes both Nano-SIM and eSIM cards.
The Google Pixel 4 weighs 162 grams and has dimensions of 147.10 x 68.80 x 8.20mm (width x height x thickness).It was available in Clearly White, Just Black, and Oh So Orange.It bears a glass body.
The Google Pixel 4 has Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, GPS, Bluetooth v5.0, NFC, USB Type-C, 3G, and 4G with active 4G on both SIM cards as connectivity options. The phone is equipped with a proximity sensor, gyroscope, accelerometer, barometer, compass/magnetometer, and ambient light sensor. The Google Pixel 4 supports face unlock.
Full Specifications
| Brand | |
| Model | Google Pixel 4 |
| Release date | 2019, October 22 |
| Launched in | everywhere |
| Form factor | bar |
| Body Material | Glass front (Gorilla Glass 5), glass back (Gorilla Glass 5), aluminum frame |
| Dimensions | 147.1 x 68.8 x 8.2 mm (5.79 x 2.71 x 0.32 in) |
| Thickness | 8.2mm |
| Weight | 162 g (5.71 oz) |
| IP rating | IP68 dust/water resistant (up to 1.5m for 30 mins) |
| Battery | Li-Po |
| Battery capacity | 2800mAh |
| Stand by time | Up to approx. 9.5 days |
| Removable battery | non-removable |
| Fast charging | Fast charging 18W |
| Wireless charging | Yes |
| Colours | Clearly White, Just Black, Oh So Orange |
| In box items | headphones, a USB-C power cable and a USB-C to USB A OTG adapter,pin. |
| Display | P-OLED, 90Hz, HDR |
| Screen size | 5.7 inches, 80.7 cm2 (~79.8% screen-to-body ratio) |
| Touchscreen | yes |
| Resolution | 1080 x 2280 pixels, 19:9 ratio |
| Pixels per inch (PPI) | 444 ppi density |
| ChipSet | Qualcomm SM8150 Snapdragon 855 |
| CPU | Octa-core (1x2.84 GHz Kryo 485 & 3x2.42 GHz Kryo 485 & 4x1.78 GHz Kryo 485) |
| GPU | Adreno 640 |
| Processor | Qualcomm SM8150 Snapdragon 855 |
| Processor core | Octa-core |
| RAM | 6GB |
| Internal storage | 64/128 GB |
| Expandable storage | No |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| Earphone jack | No |
| OTG compatible | Yes |
| Rear camera setup | Dual |
| Rear camera | 12.2 MP, f/1.7, 27mm (wide), 1/2.55", 1.4µm, dual pixel PDAF, OIS 16 MP, f/2.4, 50mm (telephoto), 1/3.6", 1.0µm, PDAF, OIS, 2x optical zoom |
| Rear camera features | Dual-LED flash, Pixel Shift, Auto-HDR, panorama |
| Rear camera video | 4K@30fps, 1080p@30/60/120fps, 1080p@30fps (gyro-EIS) |
| Front camera setup | Dual |
| Front camera | 8 MP, f/2.0, 22mm (wide), 1.22µm, no AF TOF 3D, (depth/biometrics sensor) |
| Front camera features | Auto-HDR |
| Front camera video | 1080p@30fps |
| Operating system | Android 10, upgradable to Android 12 |
| Wi-Fi | Yes |
| Wi-Fi Hotspot | Yes |
| Wi-Fi standards supported | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, DLNA, hotspot |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS, GALILEO |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE, aptX HD |
| NFC | Yes |
| Sim slots | Dual SIM, GSM+GSM |
| Sim1 Type | Nano |
| Sim1 network supports | 4G (supports Indian bands), 3G, 2G |
| Sim2 Type | eSIM |
| Sim2 network supports | 4G (supports Indian bands), 3G, 2G |
| SAR | N/A |
| Radio | No |
| Fingerprint sensor | No |
| Face unlock | Yes |
| Compass/ Magnetometer | Yes |
| Proximity sensor | Yes |
| Accelerometer | Yes |
| Ambient light sensor | Yes |
| Gyroscope | Yes |
| Barometer | Yes |
Disclaimer : We cannot guarantee that the information on this page is entirely accurate. Read Disclaimer
“Google Pixel 4” user ratings
Reviews
Sort By: